Uwaga na bawełnicę topolowo-marchwianą. Wskazane lustracje

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 sierpnia 2016 11:14

Uwaga na bawełnicę topolowo-marchwianą. Wskazane lustracje Na zagrożonych plantacjach marchwi wskazane jest przeprowadzenie lustracji/ fot. shutterstock.com

Bawełnica topolowo-marchwiana żerując na korzeniach marchwi wyrządza znaczne straty. Uszkodzone korzenie tracą wartość handlową i nie nadają się do sprzedaży. Jak chronić plantacje?

Pod koniec czerwca szkodnik ten przemieszcza się z topól (miejsce zimowania) na plantacje marchwi. Największa szkodliwość bawełnicy przypada na sierpień i wrzesień. W tym okresie bawełnica żerując na drobnych korzonkach marchwi doprowadza do zahamowania przyrostu korzenia palowego, który w efekcie może ulec spękaniom. Kolonie bawełnicy żerują pod tzw. białą watą.

Duże nasilenie tego szkodnika, na glebach cięższych skutkuje znacznymi stratami w plonie handlowy. Korzenie z objawami żerowania nie nadają się do przechowywania ani sprzedaży. Należy pamiętać, aby nie zakładać upraw marchwi w bezpośrednim sąsiedztwie zadrzewień topoli. Wybór odpowiedniego stanowiska umożliwia ograniczenie strat związanych z żerowaniem tego szkodnika.

Na zagrożonych plantacjach wskazane jest przeprowadzenie lustracji. Jako próg zagrożenia przyjęto kolonię bawełnicy na 50 korzeni pobranych z 3 miejsc w równych odległościach po przekątnej plantacji. Zaobserwowanie dużego zagrożenia często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wcześniejszych zbiorów.

Liczebność bawełnicy topolowo-marchwianej jest ograniczana podczas prowadzonej ochrony przeciwko połyśnicy marchwiance (drugie pokolenie). W momencie zaobserwowania pierwszych kolonii mszyc zalecany jest preparat Proteus 110 OD (tiachlopryd, deltametryna; dawka 0,75 l/ha). W sezonie wegetacyjnym można wykonać dwa zabiegi, w odstępie co najmniej 14 dni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM