Usuwanie chwastów w sadach i jagodnikach za pomocą gorącej wody

Autor: www.sadyogrody.pl 14 września 2017 16:06

Usuwanie chwastów w sadach i jagodnikach za pomocą gorącej wody fot. redakcja SadyOgrody.pl

Podczas pokazów w Sadzie Doświadczalnym SGGW w Wilanowie przedstawiciele firmy Elkner Service prezentowali BioMant WS Compact, urządzenie bazujące na zastosowaniu gorącej wody do zwalczania chwastów. Technologia przed wprowadzeniem na polski rynek była testowana m.in. w Holandii, Niemczech, Francji oraz Belgii – zarówno w sadach, jak również w szkółkach drzew i krzewów, a także na plantacjach borówki wysokiej.

Tomasz Mrowicki z firmy Elkner Service tłumaczy, że seria urządzeń BioMant to gama czterech urządzeń służących do zwalczania chwastów przy zastosowaniu gorącej wody, o temperaturze 99,5 stopnia Celsjusza. Na spotkaniu w Wilanowie prezentowano urządzenie BioMant WS Compact (jeden z mniejszych modeli).

Urządzenie BioMant WS Compact składa się z trzech zasadniczych elementów: palnika (bojlera, wymiennika ciepła), którego zadaniem jest podgrzewanie wody do wymaganej temperatury, pompy zapewniającej przepływ wody oraz systemu sterującego pracą całego urządzenia. Powyższy opis schematu budowy jest wspólny dla wszystkich modeli.

Tomasz Mrowicki zaznacza, że urządzenia różnią się między sobą wydajnością oraz szczegółami technicznymi, tj. rodzaj paliwa zużywanego do ogrzania wody, mocą bojlera oraz sposobem zaopatrzenia w energię elektryczną. Wszystkie urządzenia cechuje z kolei stała temperatura wody ‘na wyjściu’, która zawsze wynosi 99,5 stopnia Celsjusza. BioMant WS Compact to model o wydajności do 9 litrów gorącej wody na minutę. Palnik zasilany jest olejem napędowym (identycznym jak do silników Diesla), zaś pompa i układ sterowania – energią elektryczną.

- Do działania urządzenie wymaga paliwa do palnika, w ilości ok. 10 litrów/hektar, prądu elektrycznego – maksymalny pobór mocy wynosi 3 kW, a także wody w ilość ok. 2000 litrów na hektar sadu. Przyjmując, że zwalczamy chwasty w tzw. pasie herbicydowym, którego powierzchnia stanowi ok 1/3 powierzchni sadu. Gorąca woda podawana jest na dyszę pod ciśnieniem ok 2 barów – mówi Tomasz Mrowicki.

I podkreśla, że całość łącznie z 25-litrowym zbiornikiem paliwa stanowi zwartą, łatwą do transportu konstrukcję. Masa urządzenia wynosi 186 kg.

Urządzenia z serii BioMant obecnie są testowane w Holandii, Niemczech, Francji i Belgii – w sadach, szkółkach drzew i krzewów, oraz na plantacjach borówki wysokiej.

Technologia zwalczania chwastów przy użyciu gorącej wody rekomendowana jest m.in. do zastosowań w systemach ekologicznej produkcji ogrodniczej. W pierwszym roku powadzenia uprawy zalecane jest wykonanie czterech zabiegów, natomiast w kolejnych latach – trzech, w zależności od natężenia i siły wzrostu chwastów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM