USA: Mechaniczne zapylanie drzew owocowych zastąpi pszczoły?www.freshplaza.com/www.sadyogrody.pl - 03 kwietnia 2015 14:43


Pracownicy Washington State University testują koncepcję zapylania drzew owocowych za pomocą opryskiwacza. Poważnym problemem USA jest spadek ilości pszczół więc zapylanie roślin to ważna kwestia w obliczu nadchodzącego sezonu owocowego - podaje serwis freshplaza.com.Wstępne badania wykazały, że pyłek w formie zawiesiny możne być rozprowadzany przy użyciu typowego rozpylacza elektrostatycznego, który należy odpowiednio wyregulować. Ziarna pyłku zachowują żywotność przez co najmniej godzinę, co pozwala na efektywne zapylanie.

W USA wykonano szereg badań laboratoryjnych i polowych w celu sprawdzenia skuteczności mechanicznego zapylania. Kwitnące gałęzie zostały pokryte siatkami, aby uniemożliwić pszczołom dotarcie do kwiatów. Zawiesinę rozpylono przy otwartości kwiatów 50-90 proc. - informuje www.freshplaza.com.

Okazało się, że zbiór owoców w sadzie wiśniowym był o 15 proc. wyższy w porównaniu z zapylaniem naturalnym, zaś w sadzie jabłkowym plonowanie było wyższe o 56 i 79 proc.