Ursus: Wzrost zysku, spadek przychodów w 2016 r.

Autor: www.sadyogrody.pl 22 marca 2017 12:17

Ursus: Wzrost zysku, spadek przychodów w 2016 r. Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus/ fot. Zelaznastudio.pl

Spółka Ursus wypracowała w 2016 r. 284,4 mln zł przychodów ze sprzedaży i 17,1 mln zł zysku netto. z kolei w 2015 r. wyniki spółki wyniosły odpowiednio: 324,4 mln zł i 7,7 mln zł. W 2017 r. spółka zakłada wzrost sprzedaży na rynku krajowym wraz z uruchomieniem dopłat unijnych oraz dalszą ekspansję na perspektywicznych rynkach zagranicznych.

Ursus odnotował 155,1 mln zł skonsolidowanego przychodu ze sprzedaży na rynku krajowym, tj. 23 proc. wzrostu r/r. Udział rejestracji ciągników Ursusa na rynku krajowym wzrósł do 10,3 proc. w 2016 r. wobec 3,5 proc. w 2015 r. W omawianym okresie Ursus zanotował 107 proc. wzrost rejestracji r/r, przy spadku ogólnej liczby rejestracji o 31 proc. r/r. 

W omawianym okresie spółka wprowadziła do oferty kolejne 3 modele ciągników z legendarnej serii C, wyposażone w nowoczesny układ przeniesienia napędu z funkcjami Power Shift i Power Shuttle oraz w silnik spełniający wymagania normy emisji spalin Euro IIIB.

W 2016 r. Grupa umocniła swoją pozycję na rynku transportu miejskiego. We wrześniu konsorcjum Ursus Bus wygrało przetarg o wartości ok. 25 mln zł na dostawę 10 elektrycznych autobusów dla Warszawy oraz kontrakt na autobusy dla Torunia. Wartość realizacji podstawowego zakresu zamówienia w Toruniu wynosi 4,68 mln zł, zaś maksymalnego 9,4 mln zł.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży eksportowej w 2016 r. wyniosły 129,3 mln zł, tj. spadek o 35 proc. r/r w związku z wysoką bazą porównawczą oraz opóźnieniem w realizacji kontraktu z tanzańską spółką National Development Corporation. Przychody osiągnięte w 2016 r. zawierają przychody z realizacji umowy z etiopską spółką Ethiopian Sugar Corporation o wartości 58,8 mln zł oraz z tanzańską spółką National Development Corporation o wartości 31,3 mln zł. Pozostała część wysyłek do Tanzanii o wartości 197,3 mln zł zostanie zrealizowana w I półroczu 2017 r.

– Aktywnie działamy za granicą i pozyskujemy nowych odbiorców. Obecnie Ursus sprzedaje swoje produkty w wielu krajach Europy Zachodniej i Środkowej oraz na rynkach wschodnich, a w szczególności w takich krajach jak: Czechy, Szwecja, Niemcy, Norwegia, Holandia, Węgry, Chorwacja, Irlandia, Litwa i Grecja – podkreśla prezes Zarajczyk.

Ursus rozwija się w oparciu o rynek polski oraz rynki eksportowe z potencjałem rozwoju. Na 2017 r. w portfelu spółki znajdują się kontrakty na łączną kwotę ok. 230 mln zł. W 2016 r. Grupa przeznaczyła na inwestycje 22 mln zł. Także w  2017 r. spółka planuje zrealizować inwestycje na kwotę ok. 22 mln zł.

W 2017 r. oferta spółki zostanie wzbogacona o ciągnik Ursus 3110 ”Hi-Lo”. Jednocześnie trwają prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcjami nowych ciągników o mocach od 50 do 110 KM przeznaczonych na rynki pozaeuropejskie. Wraz z początkiem 2018 r. spółka ma zamiar wprowadzić do produkcji seryjnej kolejne modele ciągników Ursus wyposażone w zaprojektowany przez spółkę nowoczesny układ przeniesienia napędu – VIGUS.

– Wraz z wprowadzeniem do oferty nowych modeli ciągników Zarząd zakłada, że ich sprzedaż w kolejnych okresach będzie rosła, jednocześnie zwiększając udział ciągników Ursus w całym rynku sprzedaży – komentuje prezes Ursusa.

Wpływ na osiągnięte wyniki spółki w kolejnych okresach będzie miało uruchomienie dopłat unijnych z perspektywy na lata 2014-2020. W ramach realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Polska będzie miała do wykorzystania 13,5 mld euro. Spółka oczekuje wzrostu zainteresowania ofertą swoich produktów i zwiększenie wolumenu ich sprzedaży w kolejnych okresach.

W bieżącym roku Ursus podpisał ramowe umowy współpracy z irańską spółką Iran Tractor Manufacturing Company, algierską spółką KARMAG INDUSTRIE oraz ze spółką DOBRE HOLDINGS z Republiki Namibii. Nowe umowy otwierają drogę do dalszego rozwoju na perspektywicznych rynkach zagranicznych.

W ubiegłym roku spółka skupiła się także na rozwoju ekologicznych środków transportu. Jest to odpowiedź Ursusa na zwiększające się zapotrzebowanie na innowacyjne i ekologiczne środki komunikacji w związku z wymogami unijnymi dot. ochrony środowiska. W 2016 r. Ursus kontynuował prace nad wprowadzeniem do oferty samochodów wyposażonych w silniki elektryczne. W grudniu 2016 r. spółka podpisała list intencyjny z Politechniką Lubelską i Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie o współpracy nad opracowaniem konstrukcji ciągnika elektrycznego.

Ursus SA to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych oraz lider segmentu elektromobilności z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM