Ursus: Skokowy wzrost przychodów i podwojenie zysków

Autor: www.sadyogrody.pl 18 maja 2015 10:18

Ursus: Skokowy wzrost przychodów i podwojenie zysków fot. farmer.pl

Ursus S.A., polski producent ciągników z ponad 120-letnią tradycją mechanizacji polskiego rolnictwa, odnotował w I kw. 2015 roku skokowy wzrost przychodów oraz podwojenie zysków. Spółka planuje dalszy rozwój w związku z poszerzaniem oferty oraz perspektywą realizacji kolejnej transzy umowy sprzedaży ciągników do Etiopii.

W I kwartale 2015 roku firma osiągnęła skokowy wzrost przychodów. W tym okresie firma osiągnęła sprzedaż na poziomie 79,4 mln zł, przy 4,5 mln zł zysku netto. W roku ubiegłym była to sprzedaż wynosząca 33 mln zł, przy zysku netto 2 mln zł. - Nasze wyniki pokazują, że strategia odbudowy polskiej marki URSUS przynosi rezultaty – komentuje Karol Zarajczyk, prezes Ursus.  

Od stycznia 2013 roku do marca 2015 roku spółka wprowadziła do oferty 10 produktów, w tym 8 nowych modeli ciągników o mocy 50-180 KM – najpopularniejsze ciągniki dla małych i średnich gospodarstw oraz na potrzeby branży leśnej, budowlanej i komunalnej. W br. spółka planuje wprowadzenie do oferty kolejnego modelu ciągnika Ursus o mocy 150 KM oraz rozwój oferty produktowej o ciągniki z zakresu mocy 50-60 KM w wersji bez kabiny. 

Mimo spadku rejestracji ciągników w kraju w I kw. 2015 roku o 19 proc. (dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), spółka odnotowała, od stycznia do kwietnia br., skokowy wzrost udziału rejestracji ciągników Ursus w ogólnej liczbie rejestracji z 1,9 proc. do 3,2 proc.

W  I kwartale 2015 roku spółka koncentrowała się na dalszym rozwoju sprzedaży zagranicznej w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Belgia, Holandia, Słowenia, Chorwacja oraz na rynkach skandynawskich i wschodnich.

Efekty rozwoju sprzedaży zagranicznej są również widoczne na rynkach pozaeuropejskich.  W 2013 roku Ursus S.A. zawarł umowę z etiopską spółką METEC na dostawę w dwóch fazach łącznie 3 tys. ciągników, wyposażenie centrów serwisowych oraz dostawę części zamiennych. Przychody z realizacji kontraktu do 31 marca br. wyniosły 127,5 mln zł. Łączna wartość umowy ustalona na dzień jej zawarcia wynosi 90 mln dolarów amerykańskich. Obecnie Ursus przygotowuje się do realizacji szóstej transzy pierwszej fazy umowy.

W bieżącym roku Ursus planuje przeznaczyć kolejne 24 mln zł na inwestycje. W planach jest między innymi inwestycja w wyposażenie zakładu produkcyjnego w Lublinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM