Ursus chce zwiększać swoje udziały w rynku ciągników

Autor: www.sadyogrody.pl 17 września 2015 14:06

Ursus chce zwiększać swoje udziały w rynku ciągników fot. Ursus

Ursus S.A. zamierza wyemitować trzy serie nowych akcji o łącznej liczbie nie przekraczającej 18 000 000, z których połowa zostanie objęta przez jej głównego akcjonariusza spółkę POL MOT HOLDING SA. Strategiczny partner spółki na przeprowadzenie emisji i podwyższenie kapitału zadeklarował kwotę około 27 mln zł.

Środki pozyskane z emisji posłużą przede wszystkim dalszej rozbudowie linii ciągnikowej w mocach wyższych, co w perspektywie 2 lat powinno zaowocować dynamicznym wzrostem sprzedaży zarówno na rynku polskim jak i na rynkach europejskich.

Zarząd Ursusa szacuje, że taka polityka w perspektywie 2 lat powinna doprowadzić do wzrostu sprzedaży na rynku polskim do ok. 15 proc. udziału w rynku ciągników.

Wprowadzenie traktorów w mocach pomiędzy 120, a 160 KM zabudowanych na transmisjach pochodzących i produkowanych w Ursus S.A. powinna skutkować również zdecydowanym wzrostem sprzedaży eksportowej na rynkach zagranicznych. Tutaj w analogicznej perspektywie czasowej szacuje się wzrost sprzedaży o ok. 30 proc.

Poza tym wprowadzenie do produkcji transmisji produkowanych w oparciu o własną dokumentację w mocach pomiędzy 120 a 160 KM i rozpoczęcie ich sprzedaży na rynku europejskim będzie skutkowało uzyskaniem zupełnie nowego źródła przychodów spółki osiąganych z tego tytułu. Zarząd szacuje, że w perspektywie 2-3 lat pozwoli to na zdobycie 30 proc. europejskiego rynku transmisji w mocach powyżej 120 KM szacowanego na 150 mln euro.

Spółka Ursus S.A. ocenia, że obecne możliwości kapitałowe są niewystarczające na jednoczesną obsługę dużych, zagranicznych kontraktów i ekspansję na rynkach unijnych. Planowane zasilenie spółki w kapitał powinno z jednej strony poprawić ofertę produktową spółki (niezbędne są nakłady na prace badawczo-rozwojowe), z drugiej zwiększyć możliwości działania sieci dealerskiej, która w niektórych okresach nie mogła zaprezentować i w krótkim terminie dostarczyć klientom ciągników marki Ursus. Zarząd spółki liczy, że po emisji nasza pozycja na rynku krajowym i tym samym przychody spółki z tego obszaru istotnie wzrosną.

Zarząd spółki zapewnia, że przygląda się na bieżąco notowaniom, które obecnie w jego opinii nie odzwierciedlają faktycznej wartości spółki Ursus S.A. Dlatego w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji na rynku akcji, brane pod uwagę będzie alternatywne do emisji akcji, finansowanie dłużne omawianego programu inwestycyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM