Uprawom grochu zagraża pachówka strąkóweczka - jak chronić plantacje?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 czerwca 2016 11:16

Uprawom grochu zagraża pachówka strąkóweczka - jak chronić plantacje? Groch z objawami uszkodzeń traci wartość handlową/ fot. shutterstock.com

Na przełomie maja i czerwca wskazany jest monitoring plantacji grochu na obecność pachówki strąkóweczki. Obecnie w rejonach uprawy grochu wskazane jest podjęcie odpowiedniej ochrony.

Samice pachówki strąkóweczki składają pierwsze jaja na kwiatach, liściach oraz młodych strąkach. Wylęgłe gąsienice żerujące w strąkach uszkadzają nasiona i zanieczyszczają je odchodami. Niekiedy stadium szkodliwe może również żerować na liściach czy wierzchołkowych częściach roślin. Groch z objawami uszkodzeń traci wartość handlową i nie nadaje się do spożycia, ani przetwórstwa.

Monitorowanie obecności szkodnika od połowy maja umożliwia określenie prawidłowego terminu rozpoczęcia ochrony chemicznej. Pierwszy zabieg należy po odłowieniu licznych motyli w pułapki feromonowe. Obecnie do zwalczania tego szkodnika dostępny jest pyretroid Bulldock 025 EC (beta-cyflutryna; dawka 0,2-0,4 l/ha). Preparat ten zwalcza również inne szkodniki grochu, takie jak oprzędziki, mszycę ogrodową, zmieniki oraz wciornastki.

Aby ograniczyć straty warto przestrzegać zasad profilaktyki. Plantacje grochu powinny być zakładane na stanowiskach przewiewnych. Planując siew należy uwzględnić odpowiednie rozmieszczenie roślin na plantacji. Ponadto w miarę możliwości zalecany jest wczesny wysiew nasion odmian wcześnie kwitnących, a następnie przeprowadzenie szybkiego zbioru i usuwanie pozostałości roślinnych.

W ochronie plantacji grochu można również zastosować również środek biologiczny Dipel WG (Bacillus thuringiensis; dawka 1 kg/ha). Według zaleceń, oprysk należy wykonywać w okresie wylęgania się gąsienic (po odłowach motyli w pułapki feromonowe). Preparat ten na roślinie działa powierzchniowo, najskuteczniej przy temperaturze powyżej 15 st. C.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM