Uprawom drzew pestkowych zagrażają choroby grzybowe

Autor: www.sadyogrody.pl 08 kwietnia 2017 14:34

Uprawom drzew pestkowych zagrażają choroby grzybowe Zabiegi chemiczne w sadzie brzoskwiniowym wczesną wiosną/ fot. shutterstock.com

PIORiN uaktywnił komunikaty dotyczące zagrożenia ze strony brunatnej zgnilizny drzew pestkowych i drobnej plamistości liści drzew pestkowych w woj. małopolskim i kujawsko-pomorskim.

Wczesną wiosną źródłem brunatnej zgnilizny drzew pestkowych jest grzyb zimujący na porażonych pędach i na zmumifikowanych owocach. W zagrożonych sadach pierwszy zabieg opryskiwania powinien być wykonany w początkowej fazie kwitnienia (faza białego pąka) lub dwukrotnie – w okresie białego pąka i pełni kwitnienia, zwłaszcza przy częstych opadów deszczu podczas kwitnienia drzew i uprawy odmian podatnych na infekcje.

PIORiN sygnalizuje również zagrożenie drobną plamistością liści drzew pestkowych (Blumeriella jaapi). W sadach wiśniowych, zwłaszcza w przypadku odmian podatnych np. 'Łutówka' do pierwszych infekcji może dojść już w czasie kwitnienia, podczas deszczowej pogody. Aby zabezpieczyć wiśnie przed tą chorobą zalecane jest wykonanie oprysku bezpośrednio po kwitnieniu drzew. Należy pamiętać, że w poszczególnych sadach mogą występować formy grzyba odporne na niektóre grupy fungicydów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM