Uprawa papryki jest narażona na występowanie licznych szkodników

Autor: Wioleta Sobczak; www.sadyogrody.pl 04 września 2015 11:05

Uprawa papryki jest narażona na występowanie licznych szkodników Liczne szkodniki zagrażają uprawom papryki/ fot. shutterstock

Prócz chorób grzybowych i wirusowych uprawa papryki narażona jest na występowanie licznych szkodników zmniejszających plon a nawet niszczących całe plantacje.

Jednym z powszechniej występującym szkodnikiem papryki, szczególnie tej uprawianej pod osłonami, jest Wciornastek ( Thysanoptera). W przypadku upraw papryki pod osłonami są one najczęściej atakowane przez Wciornasteka tytoniowca (Thrips tabaci) oraz Wciornastka zachodniego (Frankliniella occidentalis), które są szkodnikami atakującymi gatunki w uprawie szklarniowej. Osobniki żerują na roślinie i rozmnażają się przez cały okres wegetacji. Szkodnik ten rozwija się szczególnie intensywnie w okresie wysokich temperatur (25 stopni C), zaś proces rozmnażania kończy się dopiero po wystąpieniu pierwszych mrozów.

Wciornastki wysysają soki roślin głównie na spodniej stronie liści roślin na której żerują. W początkowej fazie żerowania na liściach rośliny żywicielskiej pojawiają się żółte plamy, zaś zawiązki owoców ulegają deformacji. Wraz z rozwojem liczby szkodników na roślinie może pojawić się opadanie pąków kwiatowych oraz młodych owoców. Gdy szkodnik pojawi się w późniejszej fazie wzrostu roślin na powierzchni dojrzałych owoców możemy dostrzec lekko wklęsłe, srebrzyste plamki.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania pojawieniu się Wciornastka w uprawie papryki jest staranne usuwanie resztek po zakończonym okresie produkcji oraz odkażane podłoża na którym była prowadzona uprawa. Proces odkażania gleby wykonujemy jesienią lub wczesną wiosną, aby zniszczyć larwy i dorosłe osobniki szkodnika. W profilaktyce mającej na celu lustrację plantacji stosowane są niebieskie tablice lepowe umieszczone przy wejściu do tuneli foliowych. Obecność 2-4 wciornastków w ciągu doby na tablicy sygnalizuje czas rozpoczęcia ochrony.

W przypadku zaobserwowania występowania szkodników należy zastosować zabiegi chemiczne przy zastosowaniu odpowiednich zoocydów, pamiętając o uwzględnieniu stadium rozwoju szkodnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM