Uprawa jabłoni odmiany Gala i jej sportów

Autor: Krystyna Zagórska, www.sadyogrody.pl 11 lutego 2015 11:22

Uprawa jabłoni odmiany Gala i jej sportów fot. za www.fruktpol.pl.

"Gala" ze względu na wysoką wartość handlową należy do grupy najczęściej produkowanych i sadzonych odmian jabłoni. Podczas wyboru do uprawy mutanta odmiany 'Gala' istotny jest udział w plonie jabłek o średnicy 70-85 mm (najlepiej >75 mm) oraz typowe dla odmiany wybarwienie powyżej 50 proc. (najlepiej 80 proc.) powierzchni skórki.

Podczas tegorocznych (XI) Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPro dr Gerhard Baab przedstawił znaczenie w produkcji jabłoni odmiany 'Gala' i jej sportów.

W przypadku rozmnażania wegetatywnego niestabilnych klonów istnieje ryzyko mutacji wstecznych tzw. rewersji. W konsekwencji barwa rumieńca owoców stopniowo powraca do wybarwienia odmiany wyjściowej. Rewersje można rozpoznać na podstawie oddzielających się, niewybarwionych prążków na powierzchni skórki (chimery). Najbardziej stabilne są sporty o owocach całkowicie wybarwionych, mniej trwałe z wąskimi prążkami <1 cm, natomiast najmniej z szerokimi prążkami >3 cm. 

'Jugala' polecana jest do uprawy ze względu na wczesne dojrzewanie oraz wielkość owoców. Pomarańczowoczerwony rumieniec z delikatnym prążkowaniem pokrywa 60-80% powierzchni skórki. Sport ten wykazuje niewielką skłonność do rewersji. Jest uznawana za „udoskonaloną wersję” Mondial Gala.

'Galaxy' jest jednym z najczęściej uprawianych sportów 'Gali'. Ciemnoczerwony, prążkowany rumieniec reprezentuje odpowiedni typ wybarwienia owoców według konsumenta. W porównaniu z innymi mutantami, rewersja utrzymuje się w granicach normy – nie przekracza 10 proc. Poprzez intensywną selekcję owocujących drzew, uzyskano stabilniejszą formę - Galaxy Selecta.

Annaglo stanowi stabilniejszy i bardziej wybarwiony sport od Galaxy. Wybarwia się w 70-90 proc. na ciemnoczerwono z fioletowoczerwonymi prążkami. Na owocach z młodych drzew (od strony nasłonecznionej) prążki nieznacznie się rozmywają, jednak z wiekiem są bardziej intensywne. 'Fengala'A (Gala Venus) zaliczana jest również do grupy stabilnych mutantów. Polecana jest do uprawy ze względu na lepsze wybarwienie w porównaniu do Galaxy. Stopień wybarwienia jest bardzo zbliżony do Annaglo, 'Baigent' oraz 'Burkitt Gala'. 

'Baigent' (Brookfield) wyróżnia się dużą stabilnością mutacji w porównaniu do innych prążkowanych sportów 'Gali'. Owoce wybarwiają się 8-10 dni przed Galaxy. W sprzyjających warunkach klimatycznych jabłka mogą mieć zbyt ciemne wybarwienie lub rozmyty rumieniec na całej powierzchni skórki. W starszych sadach owoce 'Burkitt Gala' (Cherry Gala) mają intensywną ciemnoczerwoną, prążkowaną barwę. Wybarwiają się jeszcze wcześniej niż u Brookfield. Pierwsze opinie dotyczące intensywności wybarwienia i wielkości owoców u 'Burkitt Gala' były mało pozytywne. Wprowadzono nowy typ mutanta, którego rewersja jest obecnie niższa.

Z kolei na owocach 'Gala Schnitzer' (Schinga) występują ciemnoczerwone szerokie prążki i chimery, które są oznaką słabej stabilności wybarwienia. Niekiedy całe drzewa wydają owoce słabo wybarwione (w niektórych rejonach nie poleca się tej odmiany). Wyselekcjonowano nowego mutanta – SchniCored, który prawdopodobnie będzie reklamowany jako owoc w pełni czerwony (bez prążkowania).

Podsumowując dr G. Baab dodał, że w czasie rozmnażania prążkowanych sportów materiał wyjściowy powinien być poddany stałej kontroli. Większość szkółkarzy pozyskuje materiał rozmnożeniowy ze sprawdzonych drzew zraźnikowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM