UE podtrzyma zakaz stosowania neonikotynoidów?

Autor: Polskie Radio 23 sierpnia 2016 13:43

UE podtrzyma zakaz stosowania neonikotynoidów? Wprowadzono trzyletni zakaz stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów./ fot. shutterstock.com

W grudniu tego roku kończy się zakaz stosowania w rolnictwie niektórych pestycydów. Zakaz wprowadziła Unią Europejska w trosce o zdrowie pszczół, które jak się przypuszcza, giną przede wszystkim z powodu wykorzystywania owych środków chemicznych – poinformowało Polskie Radio.

W styczniu 2013 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ogłosił, że neonikotynoidy stanowią zagrożenie dla pszczół, a sponsorowane przez przemysł badania naukowe mogły być niewiarygodne. Wprowadzono trzyletni zakaz stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów.

Jak podało Polskie Radio, na zniesienie zakazu oczekuje wielu rolników, którzy uważają, że jego utrzymanie może zagrozić skali produkcji żywności. Tadeusz Sabat, prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego liczy na opowiedzenie się Polski za przedłużeniem obowiązywania obostrzeń w dziedzinie stosowania neonikotynoidów.

Więcej w Polskim Radiu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM