Uciążliwe szkodniki minionego sezonu a przechowywanie warzyw

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 04 grudnia 2016 10:55

Uciążliwe szkodniki minionego sezonu a przechowywanie warzyw dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach/ fot. Żelazna Studio

Integrowana ochrona (która od 1 stycznia 2014 r. stała się standardem) polega na łączeniu różnych metod zwalczania szkodników w taki sposób, aby do minimum ograniczyć stosowanie pestycydów. Dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach podczas konferencji „Sady i ogrody na Narodowym” zaznaczyła, że stosowanie środków ochrony roślin powinno być prowadzone w oparciu o zasadę: „tak mało, jak to jest możliwe i tak dużo jak tego wymaga sytuacja”.

Lustracje na plantacji warzyw i rozpoznawanie występujących organizmów szkodliwych oraz określanie nasilenia i obszaru ich występowania należy określić przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu chemicznego. Co zatem należy wiedzieć o szkodniku ? Przede wszystkim trzeba poznać jego biologię (ilość pokoleń, stadium szkodliwe) oraz trzeba wiedzieć jakie szkody może wyrządzić dany szkodnik w uprawie warzyw.

Uciążliwym szkodnikiem warzyw cebulowych jest niszczyk zjadliwy, który przenosi się wraz z materiałem wysadkowym – cebulą, czosnkiem, bulwami ziemniaka (w mniejszym stopniu na nasionach). Jak mówiła dr Maria Rogowska, szkodnik ten może wystąpić w suchych zewnętrznych łuskach cebuli i czosnku (jest w stanie anabiozy i po dostaniu się do wilgotnej gleby wraca do czynnego życia). Występowaniu tego nicienia sprzyjają warunki chłodnej i deszczowej wiosny.

Porażony czosnek wcześniej żółknie – liście zasychają, a piętka zaczyna gnić i ząbki rozdzielają się luźno w glebie. Silnie porażona główka gnije i zostają jedynie zewnętrzne łuski. Na plantacjach warzyw cebulowych szkodnik ten występuje „placowo”. Po zaobserwowaniu skupisk zamierających roślin należy pobrać próbki gleby do analiz na obecność tego szkodnika.

Kolejnym groźnym szkodnikiem cebuli i czosnku jest śmietka cebulanka. Muchówki pojawiają się w maju i składają jaja do ziemi przy roślinach. Larwy pierwszego pokolenia wygryzają nasadę liścia sercowego siewek cebul, zaś drugie pokolenie wyjada wnętrze cebul doprowadzając do ich zagniwania. Liście uszkodzonych roślin więdną, żółkną i zasychają. Do przechowywania nie należy przeznaczać cebul uszkodzonych przez larwy śmietki, ponieważ (od porażonej) będą zagniwały kolejne cebule.

Wciornastek tytoniowiec jest szkodnikiem, który po zbiorach razem z cebulą może zostać przeniesiony do przechowalni, gdzie dalej będzie żerował na zewnętrznych łuskach cebuli. Jak zaznaczyła dr Rogowska, w przypadku tego szkodnika ważna jest znajomość biologii i określenie terminu zwalczania. Samica żyje przeciętnie do 40 dni składając około 100 jaj, których rozwój trwa do 6 dni. Stadium szkodliwym wciornastków są larwy i osobniki dorosłe. W jednym roku może rozwijać się od 4 do 6 pokoleń szkodnika.

Zagrożeniem dla warzyw cebulowych jest również wgryzka szczypiorka. Gąsienice pierwszego pokolenia żerują na plantacjach nasiennych, a drugiego – na szczypiorze cebuli z wiosennego siewu. Trzecie pokolenie zasiedla nasienniki cebuli, a także pora i cebulę siedmiolatkę. Na skutek żerowania tego szkodnika na szczypiorze widoczne są podłużne, jasne pasemka, z wygryzionym od wewnątrz miękiszem liścia (z zewnątrz skórka szczypioru nie jest uszkodzona). Gąsienice uszkadzają także pędy nasienne, dno kwiatowe oraz nasiona. Motyle wgryzki szczypiorki zimują w resztkach pożniwnych, miedzach i w przechowalniach (jeżeli były przeniesione z nasiennikami). 

Mszyca piwniczna jest szkodnikiem przechowalni i nieczyszczonych (dezynfekowanych) pomieszczeń. Jak powiedziała dr Maria Rogowska, mszyca ta jest gatunkiem wielożernym i tworzy kolonie na roślinach przechowywanych w piwnicach i kopcach.

Groźnym szkodnikiem warzyw kapustnych jest śmietka kapuściana. Wylot much pierwszego pokolenia rozpoczyna się na początku kwietnia. Drugie pokolenie pojawia się na początku lipca, zaś trzecie w sierpniu. Do wyznaczania szczytowych okresów występowania szkodnika (a tym samym terminu zabiegu) pomocne są żółte pułapki zapachowe. Czynnikiem regulującym termin wylotu muchówek jest przebieg pogody i temperatura. W przypadku chłodnej wiosny loty są rozciągnięte w czasie.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM