Tylko jeden zabieg nawożenia w sezonie? Innowacja na rynku

Autor: www.sadyogrody.pl 23 grudnia 2016 08:48

Tylko jeden zabieg nawożenia w sezonie? Innowacja na rynku fot. materiały prasowe ICL Polska

W ofercie produktowej firmy ICL Polska od niedawna znajduje się nawóz w nowej technologii E-Max. - Agromaster to wieloskładnikowy nawóz, w którym azot jest zamknięty w polimerowej otoczce, co powoduje jego stabilne, ale wydłużone działanie. Dla producentów warzyw i owoców oznacza to możliwość wykonania tylko jednego zabiegu nawożenia w sezonie, a tym samym obniżenie kosztów produkcji i dbałość o środowisko naturalne – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Krystyna Bargieł, Koordynator ds. Marketingu w firmie ICL Polska Sp. z o.o.

- Uwalnianie składników z polimerowej otoczki jest inicjowane przez temperaturę, dzięki temu mamy pewność, że ich dostępność jest dostosowana do aktualnych potrzeb roślin. W niższych temperaturach, gdy tempo wzrostu roślin maleje, maleje też dawka składników uwalnianych do gleby. Natomiast w wyższych odwrotnie – rośliny rozwijają się intensywniej, ich wymagania pokarmowe rosną, a więc nawóz dostarcza więcej niezbędnych składników. Agromaster jest stosowany nawet w tak ciepłych krajach jak Włochy czy Hiszpania - mówi Krystyna Bargieł.

- Produkt na krajowym rynku będzie dostępny jako nawóz 1-2 miesięczny. Ten czas jest określony w odniesieniu do temperatury gleby wynoszącej 21 st. C. Możemy przyjąć, że w Polsce w kwietniu temperatura gleby wynosi ok. 10 st. C, czyli Agromaster, opisany jako działający 1-2 miesiące, będzie uwalniał składniki dłużej, bo ok. 2-3 miesiące – dodaje.

Jak zaznacza Krystyna Bargieł, dla producentów oznacza to pewność, że przez cały okres produkcji, np. brokułów, wynoszący ok. 10 tygodni, rośliny będą miały zapewniony niezbędny pakiet makroelementów, wzbogacony o magnez, tylko po jednym nawożeniu. Mniejsza liczba przejazdów ciągnikiem (związana z mniejszą liczbą zabiegów nawożenia), oznacza ograniczenie ubicia gleby maszynami rolniczymi i oszczędności związane ze zużyciem paliwa.

Technologia uwalniania składników pokarmowych E-Max poprawia efektywność ich wykorzystania przez rośliny. Czynniki decydujące o tempie uwalniania składników to wilgotność i temperatura. Woda wraz z odpowiednią temperaturą, jest niezbędna do zainicjowania procesu uwalniania składników. Wnika ona do granulek nawozu i rozpuszcza zawarty w nich azot. Następnie, pod wpływem ciśnienia osmotycznego, wydostaje się on z granulki na zewnątrz. Po uwolnieniu składników pokarmowych pusta otoczka ulega biodegradacji w podłożu.

W ubiegłym roku eksperci z firmy ICL Polska przeprowadzili doświadczenia w uprawie kapusty pekińskiej we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. - Porównaliśmy plon uzyskany przy użyciu tradycyjnego, szybko działającego nawozu rolniczego, z tym uzyskanym po Agromaster (w obu przypadkach dostarczono 150 kg azotu na hektar). Różnica w plonie wynosiła 21 proc. na korzyść naszego nawozu – dodaje.

Nawóz Agromaster jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. - Uwalnianie składników dostosowane do bieżących potrzeb roślin oznacza, że większość azotu uwalnianego z granulek jest natychmiast przez nie absorbowana. Dzięki temu azot nie jest wypłukiwany do wód gruntowych, ograniczamy ich eutrofizację, a dodatkowo jest to korzystne dla finansów producentów, którzy faktycznie płacą za nawożenie swoich upraw. Kolejny aspekt to ograniczone uwalnianie azotu do atmosfery nawet o 27 proc. w porównaniu do tradycyjnych nawozów - mówi Krystyna Bargieł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM