Trwają loty połyśnicy marchwianki - Jak zwalczyć tego szkodnika?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 28 maja 2015 15:18

Trwają loty połyśnicy marchwianki - Jak zwalczyć tego szkodnika? www.shutterstock.com

Połyśnica marchwianka jest groźnym szkodnikiem, wyrządzającym znaczne szkody w uprawie marchwi. Jedna larwa może zniszczyć do 10 roślin. Uszkodzone korzenie marchwi łatwo gniją, nie nadają się do spożycia, ani przechowywania.

Połyśnica marchwianka niszczy również plantacje pietruszki, selera i pasternaku. Owad dorosły jest czarną muchówką, o długości do 4 mm. Posiada czarny tułów i odwłok oraz żółte odnóża.

W sezonie pojawiają się dwa pokolenia tego szkodnika. Pierwsze rozwija się zwykle od drugiej dekady maja. Larwy żerują na dolnej stronie korzeni marchwi. Powodują zamieranie młodych roślin oraz deformacje korzeni. Porażone liście przybierają żółtopomarańczową barwę. Drugie pokolenie pojawia się na przełomie od lipca do sierpnia. Larwy żerują w korzeniach, które nie nadają się do przechowywania.

Szkodnik ten największe szkody wyrządza w uprawach osłoniętych od wiatru, w pobliżu zarośli i drzew. Najbardziej narażone są również plantacje, w których nie przestrzega się zasad zmianowania. Pod uprawę należy wybierać stanowiska przewiewne i nie zacienione.

Okres nalotu i termin zwalczania ustala się na podstawie obecności odłowionych much na żółtych tablicach lepowych. Tablice przeciwko pierwszemu pokoleniu rozstawia się rozstawia się od drugiej dekady maja, natomiast przeciw drugiemu pokoleniu od połowy lipca do połowy sierpnia. Progiem zagrożenia jest odłowienie 1-2 muchówki w ciągu 3 dni od pierwszego pokolenia połyśnicy. Z kolei dla drugiego pokolenia progiem zagrożenia jest odłowienie zwykle 0,75-1 muchówki.

W celu zwalczania połyśnicy można zastosować preparat Proteus 110 OD. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,75 l/ha. Środek ten wykazuje działanie kontaktowo-żołądkowe, w roślinie działa systemicznie. Preparat ten również zwalcza bawełnicę topolowo-marchwiową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM