Trwa sezon na cięcie drzew owocowych

Autor: Krystyna Zagórska, www.sadyogrody.pl 24 lutego 2015 10:21

Trwa sezon na cięcie drzew owocowych fot. shutterstock.com

Cięcie zimowe jest podstawowym zabiegiem agrotechnicznym. Wpływa na zawiązywanie się paków kwiatowych, regularne plonowanie, jakość owoców oraz ich wybarwienie.

Cięcie zimowe wykonuje się od połowy lutego do czasu kwitnienia. W sadach towarowych cięcie drzew zajmuje wiele tygodni, dlatego rozpoczyna się je wcześniej - od połowy stycznia. Spowodowane jest to większą powierzchnią sadów oraz często brakiem wykwalifikowanych pracowników. Cięcie opóźnione, wykonywane w maju (w okresie kwitnienia drzew owocowych) jest wskazane jedynie przy zbyt intensywnym wzroście gęsto sadzonych drzew w sadach. Osłabia ono wzrost pędów o około 20-30 proc. w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Praktykowanie cięcia wczesną zimą zwiększa niebezpieczeństwo uszkodzeń mrozowych. Spadki temperatury poniżej -25 st.C, utrzymujące się przez dłuższy czas powodują przemarzanie tkanek, a w konsekwencji powstawanie zgorzeli (wokół powierzchni ran). Uszkodzenia te mogą doprowadzić do wymarznięcia nawet całych drzew.

W pierwszej kolejności cięcie przeprowadza się u starszych drzew oraz odmian bardziej odpornych na mróz tj. - 'Ligol', 'Gloster', 'Alwa', 'Lobo, 'Cortland', następnie prześwietlamy odmiany bardziej wrażliwe 'Jonagold', 'Idared', 'Golden Delicious', 'Gala', 'Szampion', 'Fuji'. Cięcie drzew pestkowych - wiśni, czereśni, śliw, brzoskwiń i moreli można wykonywać po ustąpieniu dużych mrozów (marzec). Termin ten jest uzupełnieniem cięcia letniego, które zaleca się przeprowadzać po zbiorach owoców. 

W przypadku młodych drzew w sadzie stosuje się tzw. cięcie formujące, polegające na odpowiednim  ukształtowaniu korony. W kolejnych latach reguluje się wzrost poprzez cięcie prześwietlające, które ma na celu zwiększenie dostępu promieni słonecznych do korony drzew. Starsze drzewa wymagają intensywniejszego cięcia oraz regularnego odmładzania pędów. Przede wszystkim należy usuwać pędy uszkodzone oraz porażone przez patogeny.

Bezpośrednio po zakończeniu cięcia należy posmarować rany preparatem Funaben Plus 03 PA. Wczesną wiosną w fazie pękania pąków opryskujemy drzewa preparatem Topsin M 500 SC, w celu zabezpieczenia przed chorobami grzybowymi. Nieprawidłowe cięcie drzew w sadzie powoduje słabsze owocowanie. Jabłka są gorszej jakości (mniejsze, bez rumieńca) oraz często nie nadają się do długotrwałego przechowywania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM