Trwa lot motyli letniego pokolenia owocówki śliwkóweczki

Autor: www.sadyogrody.pl 13 lipca 2017 11:11

Trwa lot motyli letniego pokolenia owocówki śliwkóweczki Pułapka feromonowa do monitoringu owocówki jabłkóweczki/ fot, Michał Gwara

Z początkiem lipca rozpoczynają się loty motyli letniego pokolenia owocówki śliwkóweczki. PIORiN poinformował o zagrożeniu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Lot motyli drugiego pokolenia owocówki śliwkóweczki rozpoczyna się najczęściej od drugiej dekady lipca i trwa nawet do września. Należy pamiętać, że letnie pokolenie szkodnika jest bardziej liczne i wyrządza większe straty – wylęgłe gąsienice uszkadzają dojrzewające owoce powodując ich 'robaczywienie', co skutkuje dyskwalifikacją plonu.

Ustalenie początku loty motyli i jego dynamiki odbywa się na podstawie odłowu samców do pułapek feromonowych wystawianych w sadzie (1 pułapka na 3 ha sadu) na początku maja. 

Termin wykonania zabiegu zwalczającego letnie pokolenie owocówki przypada przeważnie na trzecią dekadę lipca. W okresie masowego lotu motyli i składania jaj można zastosować, m.in. preparaty Runner 240 SC, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP/ lub jego odpowiedniki. Wyżej wymienione preparaty cechuje 14 dniowy okres karencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM