Truskawki 2017: Zagrożenie chorobami grzybowymi wciąż wysokie

Autor: www.sadyogrody.pl 03 czerwca 2017 17:33

Truskawki 2017: Zagrożenie chorobami grzybowymi wciąż wysokie Objawy mączniaka na truskawce/ fot. Agrii Polska

Na plantacjach kontynuowana jest ochrona przeciwko chorobom grzybowym. Corocznie dużym zagrożeniem jest szara pleśń. W ostatnich dwóch sezonach coraz większe problemy dotyczą mączniaka prawdziwego truskawki. Stan fitosanitarny roślin należy systematycznie kontrolować aż do końca zbioru owoców.

Tegoroczne warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi grzyba Botrytis cinerea, sprawcy szarej pleśni. Chemiczna walka z tą chorobą prowadzona jest od samego początku kwitnienia (w niektóre sezony nawet wcześniej), w zależności od przebiegu warunków pogodowych wczesną wiosną i tempa rozwoju kwiatów. Kolejne opryskiwania trzeba zaplanować w oparciu o ocenę stopnia zagrożenia – chorobie sprzyja duża wilgotność i utrzymująca się ciepła pogoda. Zabiegi należy prowadzić z zachowaniem karencji.

Asortyment preparatów zarejestrowanych do ochrony truskawek przed szarą pleśnią jest duży. Należy jednak pamiętać, że na plantacjach truskawek występują problemy ze skutecznym zwalczaniem szarej pleśni, ze względu powstawanie form odpornych grzyba Botrytis cinerea na zawarte w fungicydach substancje aktywne.

W ostatnich dwóch sezonach coraz większym problemem na plantacjach jest mączniak prawdziwy truskawki (Spharotheca macularis). Na skutek porażenia liście przybierają łódkowaty kształt – wywijają się ku górze, dzięki temu na ich spodniej stronie dobrze widoczny jest charakterystyczny mączysty nalot grzyba. Plantacje truskawek należy regularnie kontrolować pod kątem mączniaka i na podstawie obserwacji podjąć decyzje o rozpoczęciu oprysków zarejestrowanymi preparatami, zgodnie z programem ochrony.

Niektóre preparaty stosowane przeciwko mączniakowi ograniczają również występowanie białej plamistości liści truskawki. Systematyczne kontrolowanie kondycji i zdrowotności roślin na plantacji (usuwanie źródeł infekcji) oraz dobór stanowiska, czy sposób prowadzenia uprawy oraz prawidłowe zabiegi agrotechniczne – to wszystko ma bardzo istotne znaczenie w ograniczaniu wystąpienia groźnych chorób grzybowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM