Trudna walka z mszycami na jabłoniach

Autor: Bartłomiej Mroziak, www.sadyogrody.pl 20 maja 2015 10:17

Trudna walka z mszycami na jabłoniach fot. shutterstock.com

Mszyce to najpopularniejszy szkodnik występujący na jabłoniach. Na jabłoniach występują 3 rodzaje mszyc: jabłoniowa, jabłoniowo-babkowa i bawełnica korówka. Ta druga jest groźniejsza, ponieważ uszkadza także owoce. Mszyca jabłoniowa żeruję tylko na pędach - liściach wysysając z nich sok.

Mszyca jabłoniowa żeruje także na gruszy, pigwie, głogu, jarzębinie. Mszyca jabłoniowa ma zielony kolor, jej jaja - czarny. Jaja wykluwają się w kwietniu. Rozwój larw trwa około 3 tygodni. Pod koniec maja pojawiają się formy uskrzydlone. Składanie jaj odbywa się pod koniec września lub na początku października. W jednym roku można zaobserwować do 16 pokoleń mszyc.

Mszyca jabłoniowo-babkowa wtórnie zasiedla także popularny chwast babkę i jej różne gatunki. Dorosłe osobniki są ciemnego koloru. Jaja mają czarny kolor. Wylęganie larw przebiega w trakcie pękania pąków. Rozwój larw trwa około 4 tygodni. Odnotowuję się 8 pokoleń mszycy jabłoniowo-babkowej w ciągu sezonu.

Mszyca jabłoniowa największe straty powoduje na młodych na sadzeniach, gdyż powoduje zahamowanie wzrostu niezwykle cennych przyrostów. Na wyrośniętych już drzewach zasiedla ona głównie jednoroczne przyrosty tzw. „wilki”, które i tak często są usuwane przez sadowników w drugiej połowie lata.

Mszyca jabłoniowo-babkowa  jest z reguły groźniejsza od mszycy jabłoniowej, gdyż uszkadza także jabłka wysysając z nich sok. Pod wpływem żerowania mszyc liście zasychają i żółkną. Na ich powierzchni  pojawiają się grzyby sadzaki utrudniając fotosyntezę. Drzewa zasiedlone przez mszyce gorzej plonują i łatwiej przemarzają.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zwalczających mszyce. Pyretroidy, chloronikotyle, fosforoorganiczne, karbaminiany. W przypadku zwalczania mszycy jabłoniowo-babkowej należy do mieszaniny dodać preparat zwilżający.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM