Trendy na rynku szkółkarskim. Na jakie odmiany jabłoni stawiają sadownicy?Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl - 17 marca 2016 09:00


- Zapotrzebowanie na daną odmianę jabłoni uwarunkowane jest wymaganiami rynku. Sieci handlowe i konsumenci narzucają produkcję owoców jednokolorowych, a szkółkarz musi się dostosować do oczekiwań sadownika – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Jan Kozerski, właściciel Gospodarstwa Szkółkarskiego.

Dlatego z roku na rok wzrasta popyt na odmiany drzewek z grupy 'Red Delicious’, m.in. 'Red Cap' oraz 'Red Chief Camspur'. Odmiany te cechują się wzrostem krótkopędowym, dlatego powinny być okulizowane/szczepione na podkładkach półkarłowych, bądź silnie rosnących – tłumaczy szkółkarz.

W Gospodarstwie Szkółkarskim Jana Kozerskiego nieustannym zainteresowaniem cieszy się 'Red Jonaprince'. - Od jesieni dostępna będzie mutacja 'Red Jonaprince Select', która jest stabilniejsza w porównaniu do odmiany podstawowej. Zaplanowaną nowością również jest 'Gala Schnico'. Mutacja ta w mniejszym stopniu wykazuje skłonność do rewersji – mówi ekspert.

- Corocznie przez niektórych sadowników do nasadzeń wybierane są odmiany standardowe typu 'Szampion Reno2'. Nie ma problemu również ze sprzedażą drzewek ‘Idared’, choć większym popytem cieszy się czerwony sport tej odmiany, czyli ‘Najdared’ – zaznacza.

- Natomiast zmienne zainteresowanie odnotowuje się w przypadku odmian ‘Cortland’ i 'Lobo'. Akurat w tym roku zabrakło drzewek odmiany ‘Lobo’, dobrze sprzedawała się również 'Alwa', lecz – jak podkreśla szkółkarz – odmiany te produkowane są głównie z przeznaczeniem na krajowe zapotrzebowanie. Na wschodnim rynku poszukiwane są drzewka odmian mrozoodpornych.

- Spośród odmian o zielonej skórce owocu mniejszym zainteresowaniem cieszy się 'Golden Delicious', zaś w obecnym sezonie do łask wróciła odmiana 'Mutsu', która jeszcze 2-4 lata wstecz średnio się sprzedawała - mówi Jan Kozerski.

Dodaje, że trendy w szkółkarstwie obejmują również pracę nad nowymi podkładkami dla jabłoni. Na rynku światowym pojawiają się podkładki odporne na bawełnicę korówkę, czy w większym stopniu tolerancyjne na chorobę replantacyjną gleby, lecz w naszym kraju są jeszcze mało rozpowszechnione.

Podstawowy kierunek działalności w Gospodarstwie Szkółkarskim Jana Kozerskiego obejmuje produkcję kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, wolnego od wirusów. Rocznie produkowanych jest około 500 tys. drzewek. W strukturze dominują jabłonie (około 80 proc.), a pozostałą część stanowią grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy.

Jak podaje szkółkarz wielkość produkcji podkładek wynosi blisko milion sztuk, a w największych ilościach dominują – M.9, M.26 i P.60. Gospodarstwo szkółkarskie zlokalizowane jest w Skierniewicach (woj. łódzkie).