To będzie trudny rok dla branży nawozowej?

Autor: www.wnp.pl 25 maja 2016 08:43

To będzie trudny rok dla branży nawozowej? Jacek Podgórski, prezes zarządu Anwil SA/ fot. PTWP

Ten rok może być trudny dla producentów nawozów. Aura nie sprzyjała bowiem producentom tego rodzaju związków chemicznych i wzrósł eksport – podaje wnp.pl.

- Po roku 2015, który był bardzo dobry dla branży nawozowej, ten rok będzie dużo gorszy - mówi Jacek Podgórski, prezes Anwilu.

Dlaczego? Zdaniem prezesa Anwilu złożyło się na to kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest niesprzyjająca aura. Dość łagodna zima spowodowała, że nie wszystkie rodzaje nawozów muszą być obecnie stosowane. Po prostu rolnicy zdają sobie sprawę, że mogą w niektórych obszarach zaoszczędzić.

To jednak nie koniec, na polskim rynku widoczna jest zwiększona podaż nawozów z importu. Należy przy tym wspomnieć, że Anwil choć jest dużym producentem nawozów (około miliona ton rocznie) to jednak konkurencja ma jeszcze większe możliwości. Sama Grupa Azoty produkuje rocznie około 2,2 mln ton nawozów. A np. potentat na rynku europejskim (i największy dostawca) norweska Yara, ponad 6,5 mln ton.

Kolejnym czynnikiem powodującym, że ten rok będzie trudniejszy niż poprzedni, jest rosnąca presja na ceny nawozów. Klienci chcą aby producenci nawozów podzielili się zyskami płynącymi z taniego gazu i obniżyli ceny nawozów.

Czytaj więcej w serwisie www.wnp.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM