Tipburn w kapuście pekińskiej – jak uniknąć strat w plonie?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 27 lipca 2016 15:34

Tipburn w kapuście pekińskiej – jak uniknąć strat w plonie? Tipburn może być przyczyną znacznych strat w plonie /fot. shutterstock.com

Kapusta pekińska w okresie letnim narażona jest na działanie niekorzystnych warunków związanych z suszą, czyli niedostatkiem wody podczas uprawy, co oddziałuje na efektywność pobierania składników pokarmowych z podłoża i powstawanie zaburzeń fizjologicznych – brzegowego zamierania liści, czyli tipburn.

Tipburn jest chorobą fizjologiczną pojawiającą się na wewnętrznych liściach kapusty pekińskiej, na skutek niewystarczających ilości wapnia w glebie, bądź trudności w jego pobieraniu. Brzegowe zamieranie blaszek liściowych jest problemem dla producentów warzyw kapustnych i może być przyczyną znacznych strat w plonie handlowym.

Młode rośliny wysadzane na miejsce stałe powinny cechować się odpowiednią jakością i dobrze rozwiniętym pierwszymi liśćmi. W warunkach wysokich temperatur i niedostatku wody w podłożu, wskazane jest regularne nawadnianie uprawy (małymi dawkami), co zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby.

Symptomy tipburn niekiedy pojawiają się również na młodych liściach wierzchołkowych innych warzyw kapustnych - brukselce czy kapuście głowiastej. Zbyt niski poziom wapnia jest również przyczyną pojawiania się zaburzeń fizjologicznych na roślinach pomidora czy papryki w postaci suchej zgnilizny wierzchołków owoców.

Oprócz braku wapnia, ryzyko wystąpienia tipburn może być związane z przenawożeniem azotem. Z uwagi na słabo rozwinięty (płytki) system korzeniowy kapusty pekińskiej względem części nadziemnej, należy stosować nawozy zawierające łatwo przyswajalne dla rośliny formy składników pokarmowych. Przed rozpoczęciem uprawy wskazane jest wykonanie chemicznej analizy gleby.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia brzegowego zamierania liści warto zapewniać roślinom na start odpowiednie ilości składników mineralnych.

W początkowej fazie wzrostu rośliny można zastosować saletrę wapniową, bądź w późniejszym okresie (od fazy zawiązywania główek kapusty) nawozy dolistne, zawierające łatwo przyswajalny wapń, np. Aminoquelant Ca, bądź inne o działaniu antystresowym, tj. Fertileader Elite, który wpływa na lepsze pobieranie składników pokarmowych i wody oraz transport asymilatów. 

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment preparatów pozytywnie oddziałujących na wzrost roślin i regenerację systemu korzeniowego. Deficyt wapnia podczas uprawy można uzupełniać stosując Wapnovit, czy stymulator wzrostu - Tytanit. Poprzez cykliczne dostarczanie roślinom wapnia można zapobiec stratom plonu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM