Timac Agro przedstawia efekty stosowania swoich produktów w sadzie (zdjęcia)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 19 września 2016 13:32

15 września br. odbyło się spotkanie zorganizowane przez firmę Timac Agro Polska w gospodarstwie Daniela Piaseckiego w Palczewie k. Warki. W gospodarstwie od bieżącego roku stosuje się rozwiązania Timac Agro (zarówno granulowane i płynne) niemal na całej powierzchni. Prowadzone są również doświadczenia z zastosowaniem preparatu Maxifruit i nawozami do fertygacji.

- Powierzchnia gospodarstwa wynosi 27 hektarów. Praktycznie na całej powierzchni uprawiane są jabłonie. Część zajmują grusze, których areał będzie sukcesywnie rósł. Planujemy powiększyć powierzchnię grusz do 5 hektarów. Sad od trzech lat jest cięty mechanicznie, ręcznie robione są tylko poprawki - tłumaczył Daniel Piasecki, właściciel gospodarstwa. 

Jak mówi, dotychczas plony dochodziły nawet do 80 ton z hektara w latach, kiedy było zapotrzebowanie na drobne jabłka. Teraz trzeba pracować nad jakością owoców i obecnie zbieramy około 50-60 ton z hektara.

Podczas spotkania zostały przedstawione efekty stosowanie środków Timac Agro na odmianach Ligol i Golden Delicious. - Wyraźnie widać, że owoce odmiany Ligol są szersze i równiejsze. Podobnie w przypadku odmiany Golden Delicious. Po oberwaniu jabłek z dwóch drzew (dwa tygodnie przed planowanym zbiorem), większość z nich ma rozmiar 7,5 cm - mówił Zbigniew Marek, główny specjalista ds. sadownictwa.

- W tym roku pojawił się duży problem z opadaniem liści na odmianie Golden Delicious. Jednak w sadzie, gdzie stosowano nawozy Timac Agro praktycznie nie widać tego zjawiska - mówił. 

Zbigniew Marek zwrócił również uwagę na problem z wybarwianiem jabłek. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że trudno w tym roku uzyskać kolor jabłek. Jest to związane z wysokimi temperaturami, które utrzymują się nocą. Przy takich temperaturach trudno jest uzyskać odpowiedni kolor. Myślę jednak, że kilka chłodniejszych nocy spowoduje wybarwienie owoców - przyznał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM