Tantniś krzyżowiaczek – poważnym problemem minionego sezonu

Autor: www.sadyogrody.pl 02 lutego 2017 08:19

Tantniś krzyżowiaczek – poważnym problemem minionego sezonu fot. shutterstock.com

Tantniś krzyżowiaczek w minionym sezonie stanowił poważne zagrożenie dla upraw warzyw kapustnych. Na jednej główce kapusty stwierdzano nawet 150 gąsienic. Jak uzyskać wysoką skuteczność w walce z tym szkodnikiem? O przyczynach masowego występowania i efektywnej ochronie upraw mówił mgr Robert Wrzodak z Instytutu Ogrodnictwa, podczas konferencji na targach TSW 2017.

Tantniś krzyżowiaczek zaliczany jest do najważniejszych szkodników atakujących warzywa kapustne. Największe szkody wyrządzają gąsienice pierwszego pokolenia, które pojawiają się w czerwcu. Atakują liście sercowe i zawiązujące się główki kapusty doprowadzając do deformacji roślin. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują również na zawiązkach róż kalafiorów i brokułów. Minują liście i wygryzają miękisz (tzw. „okienka”) w liściach zewnętrznych kapusty. Drugie pokolenie stanowi zagrożenie w lipcu, zaś trzecie pojawia się w sierpniu i we wrześniu. W tym okresie licznie żerujące gąsienice doprowadzają do obniżenia wartości handlowej plonu.

Tantniś zimuje przeważnie w stadium poczwarki w pozostałościach roślinnych, miedzach, i innych nieużytkach. Licznemu występowaniu tego szkodnika sprzyjają ciepłe i bezmroźne zimy. Tantniś krzyżowiaczek może występować powszechnie w różnych regionach kraju i należy pamiętać, że atakuje rośliny uprawne i dziko rosnące. Jak efektywnie chronić uprawy przed tym szkodnikiem?

Mgr Wrzodak zaznaczył, że bardzo ważne znaczenie ma lokalizacja uprawy. W miarę możliwości należy unikać bezpośredniego sąsiedztwa innych roślin z rodziny kapustowatych, w tym rzepaku. Ponadto wskazany jest stały monitoring plantacji, w celu określenia momentu pojawu szkodnika, a tym samym wylęgania gąsienic pierwszego pokolenia. W zwalczaniu pomocne może być użycie pułapek feromonowych, odławiających dorosłe samce tantnisia krzyżowiaczka, bądź stosowanie roślin pułapkowych (np. obsiewy z jarmużu), lub użytkowanie osłon z siatek lub włóknin.

Pewnym czynnikiem ograniczającym liczebność gąsienic tego szkodnika jest pogoda z częstymi opadami deszczu. U młodych larw, zwłaszcza pierwszego stadium, stwierdzono śmiertelność sięgającą 56 proc., spowodowaną opadami. Zabiegi chemiczne należy prowadzić zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin warzywnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM