Szpilecznik baldasznik i korzeniaki – potencjalne zagrożenie dla selera?

Autor: www.sadyogrody.pl 11 stycznia 2017 09:48

Szpilecznik baldasznik i korzeniaki – potencjalne zagrożenie dla selera? fot. shutterstock.com

Nicienie glebowe mają niekorzystny wpływ na wzrost i plonowanie roślin, w tym warzyw korzeniowych. Potencjalnym zagrożeniem dla upraw selera może być szpilecznik baldasznik oraz korzeniaki.

W glebach na terenie naszego kraju powszechnie występuje guzak północny. Niekorzystny wpływ na plonowanie selera ma również szpilecznik baldasznik, co wykazano na podstawie prowadzonych obserwacji. Przy dużej liczebności nicieni notowano spadek masy roślin i wielkości plonu. Dla upraw selera, duża liczebność korzeniaków w glebie może również stanowić potencjalne zagrożenie.

Naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w składzie: Aneta Chałańska, Aleksandra Bogumił, Daniel Sas (przy współpracy z Wojewódzkimi Inspektoratami Ochrony Roślin i Nasiennictwa) w sezonie 2013–2014 przeprowadzili ocenę występowania nicieni – szpilecznika baldasznika oraz korzeniaków w uprawie selera w wybranych województwach na terenie Polski.

Do analizy nematologicznej pobrano 31 prób gleby (pochodzących z 11 województw). Na podstawie badań wykazano obecność szpilecznika baldasznika w 26 próbach gleby, zaś korzeniaków – w 25 próbach. Najwyższe liczebności szpilecznika baldasznika stwierdzono w glebach w województwie wielkopolskim, a korzeniaki najliczniej występowały na terenie województwie łódzkiego.

Eksperci z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach potwierdzili wcześniejsze doniesienia na temat szkodliwości omawianych nicieni w uprawie selera. Ponadto wskazali na konieczność kontynuacji monitoringu na obecność szpilecznika baldasznika oraz korzeniaków na pozostałych, nieuwzględnionych województwach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM