Szpeciele w sadach gruszowych – warto przeprowadzić lustracje

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 23 sierpnia 2016 10:32

Szpeciele w sadach gruszowych – warto przeprowadzić lustracje fot. shutterstock.com

Latem w sadach gruszowych zdecydowanie łatwiej można zaobserwować objawy żerowania szpecieli – wzdymacza i podskórnika gruszowego. Stwierdzenie dużej presji tych szkodników oznacza konieczność wykonania zabiegu zwalczającego w kolejnym sezonie (przed lub tuż po kwitnieniu).

Obecność wzdymacza gruszowego skutkuje powstawaniem ordzawień na spodniej stronie blaszki liściowej. Przy dużej presji szkodnika brzegi liści zwijają się ku górze i mogą przedwcześnie opadać z drzew. Żerowanie szpecieli jest również przyczyną powstawania przebarwień (ordzawień) na skórce dorastających owoców. W okresie sierpień- wrzesień należy przejrzeć liście na 20 losowo wybranych drzewach.

Natomiast w efekcie żerowania podskórnika gruszowego na liściach powstają jasnozielone, drobne pęcherzyki, które latem stają się ciemnobrunatne. Stwierdzenie powyżej 50 proc. uszkodzonych liści na 100 losowo wybranych drzewach w sadzie w okresie letnim jest wskazaniem do zwalczania szkodnika w kolejnym sezonie. Warto zwrócić uwagę, że silnie zaatakowane (szczególnie młode) drzewka słabiej rosną i w większym stopniu narażone są na przemarzanie.

W ograniczaniu liczebności szkodnika istotne znaczenie ma profilaktyka, w tym metody biologiczne – introdukcja drapieżnych roztoczy z rodziny Phytoseiidae. Do nowych nasadzeń należy przeznaczać zdrowy (wolny od szpecieli) materiał szkółkarski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM