Szkolenie dot. PROW 2014-2020 i rozwiązań w ochronie i nawożeniu sadów (zdjęcia)

Autor: www.sadyogrody.pl 12 lutego 2016 08:13

Podczas otwartego szkolenia dla sadowników z gminy Sobienie-Jeziory i okolic, zorganizowanego przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie omówiono wybrane działania z Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zaprezentowano sprawdzone rozwiązania w ochronie sadów, a także poruszono wciąż istotne tematy dotyczące nawożenia.

- Celem działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw” jest dokonanie zasadniczych zmian w gospodarstwie, które przyczynią się do poprawy jego konkurencyjności i reformacji, poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, w szczególności w wyniku zmiany profilu produkcji rolnej. Głównym zobowiązaniem do którego się zobowiązujemy jest przeskoczenie progu 10 tys. euro o minimum 20 proc. – mówił Marek Grzęda.

Dodał, że od dnia złożenia wniosku pieniądze zostaną przyznane najwcześniej po 19 miesiącach. – Uruchomienie programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” zaplanowane jest na I kwartał 2017 roku, lecz termin ten uwarunkowany jest od przebiegu procesu akredytacji Agencji Płatniczej – zaznaczył Marek Grzęda z MODR.

- Z Kolei w działaniu „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” nie możemy nabywać nieruchomości, czyli nie zakupimy ziemi, ani maszyn tego samego rodzaju lub przeznaczenia, jak w ramach PROW 2007-2013. Program ten nie obejmuje zwrotu podatku od towarów i usług, leasingu zwrotnego, ani kosztów poniesionych w wyniku realizacji inwestycji odtworzeniowych. W tej modernizacji nie można przeznaczać środków na nawodnienia, pomimo suszy z jaką zetknęliśmy się w ubiegłym roku – powiedział Marek Grzęda.

Podkreślił, że inwestycje związane z zakładaniem sadów muszą być przeprowadzone na gruntach własnych, użytkowane wieczyście lub dzierżawione z jednostek samorządu terytorialnego. - W małych gospodarstwach inwestycje mogą być prowadzone na dzierżawie od innego podmiotu, natomiast w „Modernizacji Gospodarstw Rolnych” nie założymy sadu na gruncie dzierżawionym od innego podmiotu, nawet jeżeli będzie to grunt dzierżawa w formie aktu notarialnego – dodał.

W trakcie spotkania Arkadiusz Sławiński z firmy Agii Polska przedstawił program dokarmiania dolistnego sadów, za pomocą m.in. nawozu Phos 60 EU. – Produkt ten poprawia skuteczność i ogranicza konieczność stosowania środków ochrony roślin. Program zwalczania parcha powinien opierać się na zabiegach zapobiegawczych, niekiedy po okresie infekcji pierwotnych konieczne jest zastosowanie także preparatów z grupy IBE, np. Score 250 EC – mówił.

- Nawóz Ascovigor (serii Foliq) oparty m.in. na wyciągu z alg morskich Ascophyllum Nodosum, korzystnie wpływa na przebieg procesów życiowych, wzrost i rozwój roślin. Kiedy warto stosować ten preparat? Musimy mieć świadomość, że praktycznie przez 4-5 tygodni od kwitnienia następują podziały komórkowe, które skutkują docelową wielkością owoców – dodał przedstawiciel firmy Agii Polska.

Adam Chrzanowski z firmy DuPont zwrócił uwagę na coroczny problem z ochroną sadów jabłoniowych przed szkodnikami, tj. zwójkówki i owocówki. Do zwalczania tych szkodników przeznaczone są preparaty – Coragen 200 SC i Steward 30 WG. W ochronie sadów przed chorobami grzybowymi sadownicy mają do dyspozycji środek Fontelis 200 SC, który posiada rejestrację do stosowania zapobiegawczego lub interwencyjnego w zwalczaniu parcha i mączniaka jabłoni oraz szarej pleśni.

Z kolei Szymon Kamiński reprezentujący BioAgris omówił problem związany z ordzawieniem się jabłek. - 85 proc. ordzawień na owocach powstaje podczas intensywnego wzrostu zawiązków. Główne uszkodzenia są spowodowane przez epidermy skórki podczas silnego wzrostu, przymrozki, a także poprzez nieodpowiednie dobranie ŚOR i nawozów dolistnych. Rozwiązaniem firmy jest preparat VaporGard, który ma na celu ograniczenie ordzawień owoców – mówił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM