Szkodniki zagrażające uprawie jagody kamczackiej, derenia, świdośliwy i rokitnika

Autor: www.sadyogrody.pl 11 kwietnia 2018 08:04

Szkodniki zagrażające uprawie jagody kamczackiej, derenia, świdośliwy i rokitnika fot. shutterstock.com

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie producentów nasadzeniami roślin rzadziej uprawianych, takich jak jagoda kamczacka, dereń pospolity, rokitnik czy świdośliwa olcholistna. Dużym atutem tych roślin są owoce bogate w substancje prozdrowotne, ale również mała podatność (jak do tej pory) na choroby i szkodniki.

Podczas 60. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych (6-7 marca br.), dr Małgorzata Sekrecka z Zakładu Ochrony Roślin, Instytutu Ogrodnictwa omówiła szkodniki, których obecność zasygnalizowano na podstawie przeprowadzonych obserwacji w terenie.

W uprawie jagody kamczackiej stwierdzono występowanie przędziorka chmielowca. Objawy żerowania tego szkodnika widoczne są w postaci chlorotvcznych plamek na górnej stronie blaszki liściowej. Przy dużej populacji dochodzi do żółknięcia liści, następnie ich brązowienia i przedwczesnego opadania, co skutkuje osłabieniem wzrostu i plonowania roślin. Na jagodzie kamczackiej mogą również występować gąsienice motyli z rodziny zwójkowatych - zwójka różóweczka, zwójka wiciokrzeweczka, a także gąsienice skośnika suchodrzewowego. Gąsienice wymienionych gatunków w maju sprzędzają liście wierzchołkowych części pędów w tzw. gniazda i żerują wygryzając otwory w blaszce liściowej.

Krzewy derenia jadalnego mogą być zasiedlane przez misecznika śliwowca, którego obecność najłatwiej zdiagnozować w okresie bezlistnym (na pędach widoczne tarczki samic). W sezonie wegetacyjnym na pędach oraz na liściach pojawiają się formy larwalne – wysysają soki roślinne, uszkodzone liście żółkną, opadają, co powoduje słabszy wzrost roślin i plonowanie. Dereń jadalny jest również zasiedlany przez zwójkę różóweczkę, podobnie – jak w przypadku jagody kamczackiej – gąsienice żerują w tzw. gniazdach w wierzchołkowych części pędów wygryzając dziury w blaszkach liściowych.

Na krzewach stwierdzono również występowanie mszycy z rodzaju Anoecia sp., w tym zrostek świdowo- zbożowy. Mszyca żeruje w koloniach na najmłodszych liściach wysysając soki roślinne i dodatkowo wydzielają duże ilości spadzi, na której rozwijają się grzyby sadzakowe widoczne w postaci czarnego nalotu. W czerwcu pojawiają się formy uskrzydlone, które przelatują na drugiego żywiciela, czyli na trawę. We wrześniu osobniki uskrzydlone powracają na krzewy derenia i składają jaja zimowe.

Najgroźniejszym szkodnikiem rokitnika pospolitego jest nasionnica rokitnikowa. Larwy tego szkodnika wyjadają miąższ powodując tzw. robaczywienie owocu. Duży problem z nasionnicą rokitnikową sygnalizują producenci na Łotwie. Rokitnik pospolity może być również zasiedlany przez skośnika rokitnikowego. Gąsienice tego gatunku żerują (podobnie jak zwójek) w gniazdach – oprzędzonych liściach. Z badań przeprowadzonych na Łotwie wynika, że przy dużej liczebności szkodnika na jednym pędzie długości około 0,5 m może znajdować się nawet do 25 gniazd skośnika rokitnikowego.

Na krzewach rokitnika może również występować mszyca zielona rokitnikowa. W drugiej połowie maja mszyce tworzą kolonie zarówno na górnej, jak i dolnej stronie blaszki liściowej. Poza szkodliwością bezpośrednią, czyli wysysaniem soków roślinnych, wydzielaniem spadzi, na której rozwijają się grzyby sadzakowe – mszyca również wskazywana jest jako wektor wirusów. Na rokitniku uprawianym w południowych regionach Polski stwierdzano obecność miodówki rokitnikowej. Dotychczas nie potwierdzono doniesień o szkodliwości tego gatunku w uprawie rokitnika.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM