Szkodniki zagrażające plantacjom winorośli

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 09 października 2016 12:43

Szkodniki zagrażające plantacjom winorośli Szkodniki winorośli mogą atakować wszystkie organy roślinne,/ fot.shutterstock.com

- Szkodniki winorośli mogą atakować wszystkie organy roślinne, począwszy od korzeni, poprzez pędy, liście, pąki kwiatowe oraz zawiązki owoców. Na skutek ich żerowania wzrost roślin zostaje osłabiony, co przekłada się na wielkość plonowania i wytrzymałość na mróz – powiedziała dr Małgorzata Sekrecka, podczas szkolenia na temat „Odmiany winiarskie, uprawa, rozmnażanie, ochrona winorośli przed chorobami i szkodnikami” w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Jak zaznaczyła dr Małgorzata Sekrecka, problemem w uprawach winorośli jest przędziorek chmielowiec, oraz szpeciele - pilśniowiec i obrzęk winoroślowy. Znaczne szkody mogą wyrządzać również szkodniki żerujące na korzeniach roślin (pędraki, opuchlaki). Nowym zagrożeniem dla winorośli jest Drosophila suzukii, a także należy mieć na uwadze innego groźnego szkodnika - filokserę winiec. Obecność tych szkodników na terenie winnicy może skutkować bardzo dużymi stratami w plonie.

- Powszechnym szkodnikiem występującym w uprawach winorośli jest przędziorek chmielowiec. Objawy żerowania tego roztocza można zaobserwować na górnej stronie blaszki liściowej, w postaci różnego rodzaju chlorotycznych odbarwień. Pojedyncze plamki, wraz ze wzrostem liczebności szkodnika, zlewają się tworząc rozległe przebarwienia. Młode liście mogą ulegać deformacjom. Dojrzewające jagody w gronach nie zachowują odpowiedniej jakości – mówiła dr Małgorzata Sekrecka.

W winnicach często spotykany jest pilśniowiec winoroślowy. Szkodnik ten zasiedla liście i żerując doprowadza do powstawania charakterystycznych wybrzuszeń na górnej stronie blaszki liściowej. W miejscach żerowania, od dolnej strony widoczna jest pilśń. Drugim gatunkiem szpeciela jest obrzęk winoroślowy. Na skutek obecności tego szkodnika, na początku sezonu wegetacyjnego blaszki liściowe winorośli są poskręcane i niewyrośnięte, dodatkowo widoczne są zaburzenia we wzroście międzywęźli. Natomiast w pełni sezonu, na silnie uszkodzonych liściach widoczne są odbarwienia.

W uprawie winorośli problemem mogą być chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, tj. opuchlak truskawkowiec, lucernowiec, rudonóg. - Wczesną wiosną dorosłe chrząszcze uszkadzają zawiązki kwiatów i owoców, a przy dużym nasileniu mogą spowodować gołożery liści (przypominające uszkodzenia gradowe). Larwy opuchlaków żerują na podziemnych częściach roślin uszkadzając najmłodsze korzenie - zaznaczyła dr Sekrecka.

- Na plantacjach produkcyjnych szkody może wyrządzać skoczek winoroślowy. Szkodnik ten zasiedla tkankę przy nerwach, na spodniej stronie blaszki liściowej i żerując wysysa soki z komórek roślinnych. W miejscach uszkodzeń początkowo pojawiają się żółtawe przebarwienia. Silnie uszkodzone liście zamierają, począwszy od brzegów i opadają – powiedziała prelegentka.

Groźnym szkodnikiem winorośli jest filoksera winiec. Jak mówiła dr Małgorzata Sekrecka, szkodnik ten wyglądem przypomina mszycę i wykształca dwie formy rozwojowe – liściową i korzeniową, która stanowi znacznie większe zagrożenie. Aktywne od wczesnej wiosny nimfy, żerując przyczyniają się do powstawania na korzeniach guzowatych wrośli, co skutkuje ograniczonym pobieraniem wody i składników pokarmowych, a w konsekwencji zamieraniem roślin na plantacji.

Pomimo, iż na dzień dzisiejszy nie ma doniesień o wykryciu muszki plamoskrzydłej (D. suzukii) w winnicach  na terenie naszego kraju to warto podkreślić, że szkodnik ten stanowi również bardzo poważne zagrożenie dla upraw tego gatunku. - Owoce uszkodzone przez Drosophile suzukii tracą wartość handlową i nie nadają się do spożycia, ani przerobu - podkreślała dr Sekrecka i dodała, że obecność tej muszki wiąże się z bardzo dużymi stratami w plonie.

Na plantacjach winorośli sporadycznie mogą występować także inne szkodniki – ogrodnica niszczylistka (uszkadza liście i niekiedy zawiązki owoców) oraz guniak czerwczyk. Zagrożeniem dla upraw jest również zwójka kwasigroneczka i krzyżóweczka. Gąsienice tych zwójkówek uszkadzają pąki kwiatowe i wgryzają się do niedojrzałych jagód.

Z uwagi na ograniczony asortyment preparatów chemicznych zarejestrowanych do ochrony winorośli, przy zakładaniu winnicy należy pamiętać o profilaktyce, czyli doborze odpowiedniego stanowiska pod uprawę oraz zakup do kwalifikowanych roślin. Jak mówiła dr Sekrecka, w ochronie przed szkodnikami glebowymi dostępne są biologiczne preparaty na bazie nicieni owadobójczych, zaś w ograniczaniu przędziorków pomocne mogą być drapieżne roztocza z rodziny dobroczynkowatych. Ochronę chemiczną należy prowadzić na podstawie aktualnego programu ochrony roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM