Szkodniki warzyw w uprawie polowej i pod osłonami - jak je zwalczać?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 02 września 2015 10:18

Szkodniki warzyw w uprawie polowej i pod osłonami - jak je zwalczać? Kapusta z objawami żerowania szkodników/ fot. shutterstock.com

- Do tej pory mączlik warzywny powodował duże zamieszanie u naszych europejskich sąsiadów, szczególnie w Niemczech, natomiast ostatnio docierały do nas sygnały, że również szkodnik ten pojawia się w Polsce. Na dzień dzisiejszy nie jest to organizm kwarantannowy. Pierwsze sygnały o masowym pojawie mączlika na brukselce dotarły z rejonu Tomaszowa Lubelskiego – powiedział dr Piotr Szafranek, podczas Dnia Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

- W ubiegłym sezonie mączlik warzywny w rejonie Sochaczewa wyrządził znaczne szkody w uprawie brokuła. W połowie sierpnia w Łowiczu stwierdzono masowe zasiedlenie tego szkodnika na rozsadzie kalafiora odmiany – ‘Raft’ i ‘Gohan’, a także brokuła ‘Parthenon’. W Skierniewicach zaobserwowano niewielkie liczebności mączlika warzywnego na kapuście gł. białej odmiana ‘Megaton’ – dodał.

Powszechnie występującym szkodnikiem w uprawie cebuli jest wciornastek tytoniowiec. - Larwy tego szkodnika pojawiają się na plantacji na początku czerwca. Oprócz cebuli wciornastek również żeruje na kapuście głowiastej białej, czy porze – zaznaczył dr Szafranek.

Dodał, że warzywa cebulowe, tj. cebula, czosnek, por, z uwagi na brak zapraw nasiennych w większym stopniu narażone są na straty spowodowane przez śmietkę cebulankę, bądź wgryzkę szczypiorkę. Również na plantacjach cebuli i pora należy zwrócić uwagę na miniarkę porówkę i cebulówkę.

- Do połowy czerwca w uprawie kapusty gł. białej znaczne uszkodzenia liści spowodowały gąsienice piętnówki kapustnicy, zaś w mniejszym stopniu tantnisia krzyżowiaczka i bielinka rzepnika. W jesiennej uprawie brokuła największe zagrożenie stanowią larwy śmietki kapuścianej – mówił prelegent. Dodał, że ogórek z uprawy gruntowej, papryka z tuneli foliowych, jak również fasola szparagowa uszkadzane są przez zmienika lucernowca. 

Dr Szafranek zwrócił również uwagę na organizmy kwarantannowe występujące w szklarniach.

- W ostatnich latach do upraw szklarniowych wprowadzono nowe odmiany warzyw, z którymi zawlekane są owady obcego pochodzenia. Skośnik pomidorowy należy do groźnych szkodników znajdujących się na liście organizmów kwarantannowych EPPO A1. W uprawie pomidora niebezpieczne są również miniarki wpisane na listę EPPO A2 (szklarniówka, warzywna, ciepłolubka i psiankowianka) – powiedział ekspert. Dodał, że do tej grupy należy także słonecznica orężówka.

Do zwalczania słonecznicy orężówki występującej na pomidorze, papryce, warzywach dyniowatych (arbuz, cukinia, dynia, kabaczek, melon, ogórek, patison), fasoli szparagowej i sałacie w uprawie polowej i pod osłonami można zastosować preparat Affirm 095 SG (dawka 1,5-2 kg/ha).

W uprawie kapusty głowiastej białej preparat Coragen 200 SC (0,075-0,125 l/ha) zwalcza gąsienice bielinka rzepnika, piętnówki kapustnicy i tantnisia.

Movento 100 SC (0,75 l/ha) przeznaczony jest do zwalczania mszyc występujących na warzywach kapustnych i bawełnicy topolowo-sałatowej żerującej na korzeniach sałaty. Preparat ten w dawce 0,45 l/ha zwalcza mszyce występujące na liściach sałaty.

Z kolei Proteus 110 OD zalecany do zwalczania larw strąkowca grochowego (w początkowym okresie dojrzewania nasion), mszycy kapuścianej, bielinka kapustnika i rzepnika oraz piętnówki kapustnicy na kapuście gł. białej. Również środek ten można stosować w celu zwalczania bawełnicy topolowo-marchwiowej i połyśnicy marchwianki w uprawie marchwi. Środek ten w dawce 0,75 l/ha ma rozszerzone zastosowanie o zwalczanie śmietki kapuścianej w uprawie brokuła, kalafiora, kapusty brukselskiej i kapusty pekińskiej.

Preparat SpinTor 240 SC (0,2-0,4 l/ha) przeznaczony jest do zwalczania bielinka kapustnika, bielinka rzepnika i piętnówki kapustnicy w uprawie warzyw kapustnych, tj. kapusta gł. biała, kalafior, lub brokuł, zaś w ilości 0,3-0,4 l/ha zwalcza wciornastka tytoniowca na kapuście głowiastej białej, oraz w uprawie pora i cebuli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM