Szkodniki truskawek polowych i pod osłonami – jak chronić uprawy?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 21 marca 2016 09:30

Szkodniki truskawek polowych i pod osłonami – jak chronić uprawy? Roztocz truskawkowiec jest szkodnikiem upraw pod osłonami, lecz również zagraża truskawkom produkowanym w gruncie/ fot. shutterstock.com

- W uprawie truskawek pod osłonami dużym zagrożeniem jest roztocz truskawkowiec, przędziorek chmielowiec, zmieniki, wciornastki i mszyce, lokalnie mogą pojawiać się również ślimaki, zaś w gruncie – kwieciak malinowiec, opuchlaki i pędraki chrabąszcza majowego – wyliczała prof. dr hab. Barbara Łabanowska z Instytutu Ogrodnictwa podczas 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych.

- Roztocz truskawkowiec jest szkodnikiem upraw pod osłonami, lecz również zagraża truskawkom produkowanym w gruncie. Szkodnik ten wysysa soki z komórek roslinnych liści, co skutkuje zahamowaniem wzrostu roślin i uniemożliwia uzyskanie wysokiego plonu. W efekcie owoce stają się drobniejsze i kwaśne, bez wartości handlowej – mówiła prof. Barbara Łabanowska.

W ochronie truskawek przed tym szkodnikiem dozwolone są preparaty zawierające abamektynę (Vertigo 018EC), fenpiroksymat (Ortus 05 SC, Amarant 05 SC), a po zbiorze owoców - pirydaben (Sanmite 20 WP).

Zaznaczyła, że w pierwszym roku prowadzenia uprawy roztocz truskawkowiec występuje w mniejszym nasileniu, ale już w następnych latach stanowi większe zagrożenie. - Musimy pamiętać, że w wielu krajach produkcję truskawki zakłada się maksymalnie na 2 lata, aby ograniczyć straty. Do uprawy powinny być przeznaczane jedynie zdrowe sadzonki – dodała prelegentka.

- Przędziorek chmielowiec jest szczególnie groźnym szkodnikiem w uprawach pod osłonami, z uwagi na korzystny mikroklimat, który sprzyja rozwojowi tego szkodnika. Larwy i dorosłe osobniki żerują na dolnej stronie liści. Przy dużej liczebności szkodnika, liście pokryte są delikatną pajęczyną. Silnie zaatakowane rośliny słabiej rosną i wydają owoce gorszej jakości, mniej wybarwione – mówiła.

Obecnie do zwalczania przędziorka zarejestrowane są preparaty oparte na abamektynie (Aceramik 018 EC, Vertigo 018 EC), spirodiklofen (Envidor 240 SC), fenpiroksymat (Ortus 05 SC, Amarant 05 SC) i heksytiazoks (Nissorun Strong 250 SC). Warto stosować środki wspomagające ochronę, takie jak Emulpar 940 EC, oraz Siltac EC, a w uprawach polowych – Afik.

- Zmienik lucernowiec przede wszystkim zagraża uprawom pod osłonami, a niekiedy także w polu przy produkcji na zbiór opóźniony. Szkodnik ten przyczynia się do zahamowania rozwoju młodych liści. Szczególnie groźne są uszkodzenia pąków kwiatowych i zawiązki owoców, co skutkuje niskim plonem. Owoce są silnie zdeformowane i tracą wartość handlowa – powiedziała prof. Łabanowska.

Dodała, że na zagrożonych plantacjach wskazany jest monitoring i zwalczanie zmieników za pomocą środków zawierających acetamipryd (Mospilan 20 SP, Stonkat 20 SP, Miros 20 SP).

- Plantacje truskawek mogą być atakowane przez mszycę truskawkowo zieloną i truskawkowo większą. Ich szkodliwość polega na deformacji liści truskawek, zahamowaniu kwitnienia oraz osłabieniu owocowania. W Programie Ochrony Roślin Sadowniczych mszyce nie są uwzględnione, gdyż w uprawach gruntowych nie są tak dużym problemem – oznajmiła ekspertka.

- W cieplejszych rejonach kraju pojawia się wciornastek zachodni, który od kilkunastu lat jest znany jako szkodnik upraw pod osłonami. Powoduje zahamowanie wzrostu roślin, a także osłabienie plonowania. Owoce - na skutek żerowania - stają się ordzawione, przez co tracą wartość konsumpcyjną. Liczebność tego szkodnika jest ograniczana przez faunę pożyteczną (Orius insidiosus, Amblyseius swirskii, Neoseiulus cucumeris). W ochronie można również zastosować acetamipyryd Mospilan 20 SP – zaznaczyła prof. Łabanowska.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM