Szkodniki rzodkiewki – jak ograniczyć starty w uprawie?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 lutego 2016 13:05

Szkodniki rzodkiewki – jak ograniczyć starty w uprawie? Dla upraw rzodkiewki największe zagrożenie stanowi śmietka kapuściana/ fot. shutterstock.com

Spośród szkodników rzodkiewki największe zagrożenie stanowi śmietka kapuściana oraz pchełki. Straty w uprawie tego warzywa mogą spowodować również inne szkodniki takie jak żaczka warzuchówka, rolnice i drążyny.

Śmietka kapuściana (Delia radicum) to ciemnoszara muchówka o długości do 6 mm. W zależności od warunków pogodowych lot muchówek pierwszego pokolenia rozpoczyna się w połowie kwietnia i trwa przeważnie aż do końca czerwca. Śmietka składa jaja przy szyjce korzeniowej roślin oraz w w podłożu. Żółtobiałe larwy pojawiają się w maju i wgryzają się do środka zgrubień rzodkiewki.

Na skutek ich żerowania uszkodzone tkanki stają się ciemniejsze, a następnie gniją. Zgrubienia często ulegają zniekształceniom i nie dorastają do odpowiedniej, typowej dla danej odmiany wielkości. Uszkodzone rzodkiewki tracą wartość handlową, dlatego też nie powinny znajdować się w obrocie.

Aby ograniczyć występowanie tego szkodnika należy przestrzegać zasad agrotechniki. Wczesny wysiew nasion umożliwia zbiór rzodkiewek przed pojawieniem się pierwszych larw. W pobliżu plantacji warto zwalczać także kwitnące chwasty, które stanowią źródło pokarmu dla tego szkodnika. Obecnie nie ma zarejestrowanych preparatów chemicznych do ochrony rzodkiewki przed śmietką kapuścianą, ani przed innymi zagrażającymi uprawie szkodnikami.

Dla wczesnych rzodkiewek zagrożenie stanowią także pchełki (Phyllotreta spp.), a w szczególności - smużkowana, falistosmuga, czarnonoga.  Chrząszcze wygryzają niewielkie otwory w liściach, co – przy masowym pojawie tego szkodnika - może doprowadzić do zamierania nawet całych roślin. Pchełki największe zagrożenie stwarzają w trakcie wysokich temperatur i suchej pogody.

Szkody w uprawie rzodkiewki może wyrządzić żaczka warzuchówka (Phaedon cochleariae). Na liściach żerują zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy tego szkodnika - przy dużej liczebności mogą spowodować zeszkieletowanie młodych roślin. Straty mogą spowodować również rolnice (Agrotis spp.) i drążyny (Baris spp.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM