Szkodniki powracające do sadów – lustracje przed zbiorem owoców

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 12 września 2016 11:02

Szkodniki powracające do sadów – lustracje przed zbiorem owoców fot. shutterstock.com

W ostatnich sezonach coraz częściej pojawiają się szkodniki, których obecność w sadach dotychczas była rzadziej stwierdzana. Warto przeprowadzić lustracje pod kątem obecności bielika klonowca. Późnym latem wciąż groźna jest bawełnica korówka, a zatem należy uwzględnić kontynuację ochrony.

Lokalnie w niektórych sadach stwierdzana jest obecność bielika klonowca (Phenacoccus aceris). Oprócz jabłoni, szkodnik ten atakuje również inne gatunki drzew owocowych - żerując wysysa soki roślinne z komórek liści. Duże nasilenie tego szkodnika osłabia wzrost drzew oraz może być przyczyną przedwczesnej defoliacji. Bielik klonowiec podczas żerowania na powierzchnię liści i owoców  wydziela spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe, co dodatkowo pogarsza jakość dorastających jabłek.

Do sadów jabłoniowych powraca piędzik przedzimek (Operophtera brumata). Gąsienice tego szkodnika wiosną żerują w pąkach i liściach. Mogą także atakować zawiązki owoców. Lustracje w sadach należy przeprowadzać w fazie zielonego i różowego pąka przeglądając po 10 rozet z 20 losowo wybranych drzew. Próg zagrożenia wynosi stwierdzenie 10 gąsienic piędzika w próbie 200 rozet. Gąsienice tego szkodnika są zwalczane (przed kwitnieniem) przy okazji zabiegów na zwójki liściowe.

W sadach jabłoniowych pojawia się znamionówka tarnówka (Orquia antiqua), której gąsienice wyjadając tkankę liści doprowadzają do powstawania gołożerów. Do monitoringu pojawu motyli tego szkodnika wykorzystywane są pułapki z feromonem, które należy kontrolować do października (wylot drugiego pokolenia we wrześniu). Zaobserwowanie odłowów motyli oznacza konieczność zaplanowania ochrony wiosną w następnym sezonie.

W ostatnich latach wzrasta problem ochrony sadów przed szkodnikami kory i drewna, tj. przeziernik jabłoniowiec i zwójka koróweczka. Gąsienice tych szkodników żerując pod korą pnia i gałęzi uszkadzają wiązki przewodzące, co prowadzi do osłabienia wzrostu drzewek. Liczebność motyli jest ograniczana podczas zabiegów zwalczających zwójki liściowe czy owocówkę jabłkóweczkę. Ochronę należy przeprowadzać w trakcie intensywnego lotu motyli i składania jaj, zanim gąsienice wgryzą się pod korę drzewek.

Bawełnica korówka zaliczana jest do szkodników, które w ostatnim czasie stanowią wyraźne zagrożenie dla jabłoni. Dlatego w sadach wskazane są systematyczne obserwacje pod katem tej mszycy i w razie konieczności kontynuacja ochrony. Należy pamiętać, że bawełnica korówka utrudnia zbiór owoców i może spowodować odrzucenie jabłek na eksport. Do zwalczania bawełnicy jesienią można zastosować preparat Mospilan 20 SP (okres karencji 14 dni), lub środek Actara 25 WG (karencja 21 dni).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM