Szkodniki ogórków gruntowych – wskazany monitoring upraw

Autor: www.sadyogrody.pl 06 czerwca 2017 14:00

Szkodniki ogórków gruntowych – wskazany monitoring upraw fot. farmer.pl

Słoneczna i ciepła pogoda sprzyja szybkiemu rozwojowi szkodników. Z informacji uzyskanych od producentów ogórka gruntowego wynika, że w tym roku obserwowane jest duże nasilenie mszyc. Na plantacjach warto również przeglądać rośliny pod kątem pierwszych osobników wciornastka tytoniowca.

Corocznie dużym zagrożeniem dla ogórków w początkowej fazie ich wzrostu jest mszyca ogórkowa. Stadium szkodliwym są zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy, które żerując wysysają soki z liści i pąków kwiatowych, a w późniejszym okresie również z zawiązków owoców. Wzrost silnie zasiedlonych roślin zostaje zahamowany. Na plantacjach warto przeprowadzać lustracje – wykrycie pojedynczych kolonii mszyc na 10 proc. roślin jest sygnałem do rozpoczęcia ochrony. Do zwalczania szkodnika można przeznaczać preparat pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego Emulpar ' 940 EC.

Na plantacjach warzyw sygnalizowana jest również obecność pierwszych osobników wciornastka tytoniowca. Na skutek żerowania szkodnika w późniejszym terminie dochodzi do redukcji plonowania. Wciornastki uszkadzają blaszki liściowe, na powierzchni których (od wierzchniej strony) pojawiają się zaokrąglone lub kanciaste niewielkie z czasem brunatniejące plamy. Ochronę upraw należy rozpocząć po stwierdzeniu progu zagrożenia, czyli obecności pojedynczych larw i osobników dorosłych na 10 kolejnych roślinach.

Przeprowadzając lustrację należy również zwrócić uwagę na obecność objawów żerowania zmienika lucernowca. Pierwsze pokolenie szkodnika pojawia się na polach uprawnych zwykle pod koniec maja, w zależności od przebiegu warunków pogodowych. Zmienik zasiedla przeważnie szczytowe części rośliny oraz może uszkadzać pąki kwiatowe, co skutkuje słabszym zawiązaniem owoców. Progiem ekonomicznej szkodliwości jest wykrycie 2 osobników zmienika na 1 mb rzędu prawy w okresie kwitnienia i na początku zawiązywania owoców.

Do zwalczania wciornastków i zmienika lucernowca na roślinach ogórka gruntowego dopuszczone są preparaty z grupy pyretroidów oparte na beta-cyflutrynie (Bulldock 025 EC, Tekapo 025 EC) oraz środki zawierające acetamipryd (Acetamip 20 SP, Acetamip New 20 SP, Acetamipiryd 20 SP, Lanmos 20 SP, Miros 20 SP, Mospilan 20 SP, Sekil 20 SP, Stonkat 20 SP).

Przędziorek chmielowiec stanowi poważny problemem głównie w sezonach z suchą i ciepłą pogodą w czerwcu. Najchętniej zasiedla i żeruje na wierzchołkowej części pędu. Na blaszce liściowej wówczas widoczne są uszkodzenia w postaci skupisk jasnych przebarwień. Objawy żerowania szkodnika można również zaobserwować na zawiązkach owoców. Zabiegi zwalczające należy przeprowadzić po zauważeniu pierwszych symptomów żerowania szkodnika.

Liczebność szkodników na plantacjach warzyw można ograniczyć poprzez regularne usuwanie chwastów z pola, szczególnie w początkowym okresie wzrostu roślin uprawnych. Należy pamiętać, że kwitnące chwasty wabią szkodniki zasiedlające rośliny, a ich nektar stanowi dla nich źródło pokarmu. Uprawy ogórków gruntowych nie powinny być lokalizowane w sąsiedztwie tuneli foliowych czy obiektów szklarniowych. Usuwanie resztek pożniwnych z plantacji również ogranicza liczebność szkodników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM