Szkodniki kapustnych – ocena zagrożenia w minionym sezonie

Autor: www.sadyogrody.pl 12 kwietnia 2018 13:40

Szkodniki kapustnych – ocena zagrożenia w minionym sezonie fot. shutterstock.com

Szkodniki takie jak bielinek kapustnik, piętnówka kapustnica i mszyca kapuściana pojawiają się w obszarze upraw warzyw kapustnych niemal w każdym sezonie, lecz w zmiennym nasileniu. W zwalczaniu tych szkodników ważny jest monitoring i wykonanie oprysku w początkowym okresie ich pojawu.

Podczas 58. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, która odbyła się w dniach 6-8. lutego 2018 r., informowano o szkodliwości bielinka kapustnika, piętnówki kapustnicy i mszycy kapuścianej w sezonie wegetacji 2017.

O szkodliwości bielinka kapustnika w minionym sezonie poinformowano na terenie 6 województw: lubuskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie. W porównaniu do szkodliwości bielinka kapustnika w 2016 r. procent uszkodzeń zmniejszył się. Duże zagrożenie szkodnik stanowił w województwie kujawsko-pomorskim – gdzie uszkodził średnio 8% roślin kapustnych, mazowieckim – średnio 5,2% i podkarpackim – 3%. W pozostałych województwach, w których prowadzono ocenę szkodliwości uszkodzenie roślin wynosiło poniżej 3%. Na terenie województwa małopolskiego – 2,7%, a w łódzkim – 1%. W roku 2018 nie przewiduje się większej szkodliwości bielinka kapustnika. Należy jednak pamiętać o systematycznych kontrolach plantacji roślin kapustnych, zwłaszcza w przypadku ciepłego i suchego lata.

W sezonie 2017 większą szkodliwość piętnówki kapustnicy zaobserwowano w województwie podkarpackim – 6%, mazowieckim – średnio 4%, dolnośląskim – średnio 3%, kujawsko-pomorskim – 3%. W województwie małopolskim, w którym również prowadzono ocenę szkodliwości piętnówki kapustnicy, uszkodzenie roślin kapustnych wyniosło średnio 2,2 %. Na terenie województwa lubuskiego nie stwierdzono żadnych szkód powodowanych przez tego szkodnika. W sezonie 2018 nie przewiduje się dużego zagrożenia ze strony piętnówki kapustnicy.

W przypadku mszycy kapuścianej – informacje dotyczące nasilenia występowania tego szkodnika przekazano z 7 województw. Średnio zaobserwowano 4,1% zasiedlonych roślin (mniejsza wartość w porównaniu z 2016 r. – 5,5%). Największe nasilenie występowania mszycy odnotowano w województwie dolnośląskim – 7% uszkodzonych roślin (lokalnie Złotoryja – 12%), w lubuskim – 5,5%, (lokalnie Nowa Sól – 12%), mazowieckim – średnio 5,2%, podkarpackim – średnio 5%. Natomiast w województwach: kujawsko-pomorskie, małopolskie, łódzkie – znaczenie gospodarcze mszycy kapuścianej było mniejsze. Zagrożenie ze strony tego szkodnika w 2018 r., w dużej mierze będzie zależeć od przebiegu warunków pogodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM