Szkodniki kapustnych - co dalej z zaprawami z grupy neonikotynoidów?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 16 października 2016 10:05

Szkodniki kapustnych - co dalej z zaprawami z grupy neonikotynoidów? prof. dr hab. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu./ fot. PTWP

Producenci warzyw w mijającym sezonie ponownie zmagali się z masowym atakiem szkodników w uprawach kapustnych. Zwiększenie liczebności śmietki kapuścianej czy tantnisia krzyżowiaczka powiązane jest nie tylko z ostatnimi łagodnymi zimami, ale również z wycofaniem zapraw insektycydowych opartych na neonikotynoidach dla rzepaku.

Z dniem 1 grudnia 2013 roku w krajach Unii Europejskiej wprowadzono zakaz stosowania zapraw nasiennych zawierających w swym składzie substancje z grupy neonikotynoidów. Jako przyczynę podano negatywne oddziaływanie tych preparatów na zdrowotność pszczół. - W 2017 roku Unia Europejska podejmie decyzję w sprawie oceny ryzyka oddziaływania neonikotynoidów na pszczoły i inne owady zapylające. Od tej decyzji będzie zależał m.in. los zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy oraz preparatów chemicznych do opryskiwania roślin – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, prof. dr hab. Marek Mrówczyński, Kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu.

Prof. Mrówczyński dodaje, że poprawienie aplikacji zapraw nasiennych dotyczy głównie wprowadzenia obowiązku certyfikacji punktów zaprawiania nasion. - Aktualnie w Polsce tylko 5 firm posiada unijny certyfikat jakości zaprawiania materiału siewnego. Również ma być wprowadzony obowiązek stosowania polimerów, które bardzo dobrze wiążą zaprawę z nasionami, co uniemożliwi pylenie zaprawy podczas wysiewu materiału siewnego – zaznacza.

- Obecnie UE ustala ostrość kryteriów oceny wpływu środków ochrony roślin na gospodarkę hormonalną człowieka i innych ssaków. Dlatego los wielu substancji czynnych będzie zależał od uzgodnionych kryteriów oceny ryzyka. Ewentualne wycofywanie substancji czynnych będzie uwarunkowane nie tylko warunkami merytorycznymi, ale również decyzjami politycznymi – podkreśla prof. Mrówczyński i dodaje, że na dzień dzisiejszy nie należy spodziewać się pozytywnych decyzji wobec zapraw nasiennych opartych na neonikotynoidach, gdyż unijni pszczelarze oraz Europosłowie (będący w większości ekologami) opowiadają się za utrzymaniem zakazu stosowania neonikotynoidów w zaprawach nasiennych oraz do opryskiwania roślin.

Jak poinformował prof. Marek Mrówczyński, zgodnie z informacją uzyskaną w MRiRW, w 2017 roku możemy spodziewać się wprowadzenia zaprawy nasiennej dla rzepaku, która będzie zawierać substancję czynną z nowej grupy chemicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA