Szkodniki i choroby przenoszone z sadzonkami na plantacje truskawek

Autor: www.sadyogrody.pl 26 stycznia 2017 13:00

Szkodniki i choroby przenoszone z sadzonkami na plantacje truskawek fot. shutterstock.com

Pochodzenie materiału rozmnożeniowego jest bardzo ważnym elementem, często kluczowym dla powodzenia w uprawie truskawek. Dlatego zaleca się zakup kwalifikowanych sadzonek. Czystość matecznika w szkółkach, która gwarantuje wysoką zdrowotność sadzonek pod kątem przede wszystkim zasiedlenia przez szkodniki i patogeny (sprawców chorób) jest najważniejsza – mówiła dr Dorota Łabanowska-Bury z wydawnictwa Plantpress, podczas tegorocznej Konferencji Truskawkowej w Jasieńcu.

Jak zaznaczyła dr Łabanowska-Bury, w ubiegłym sezonie dużym problemem na plantacjach truskawki był roztocz truskawkowiec, także na plantacjach zakładanych w nowoczesnych systemach uprawy. Bardzo ważne jest stałe kontrolowanie zdrowotność plantacji, z uwagi na ograniczone możliwości walki z tym szkodnikiem. Z podejrzanych roślin należy zerwać najmłodsze, zwinięte jeszcze liście i obejrzeć dokładnie pod binokularem lup lupą (powiększenie 10-20 x). Na listku można znaleźć nawet ponad 100 stadiów ruchomych i znacznie więcej jaj.

Do ochrony mateczników przed roztoczem truskawkowcem dozwolone są preparaty Vertigo 018 EC, Acaramik 018 EC (inne z abamektyną), Ortus 05 SC/Amarant 05 SC, Floramite 240 SC i Envidor 240 SC. Konieczne jest powtórzenie zabiegu w odstępie około 7 dni (preparaty nie niszczą jaj roztocza). Ponadto należy zwrócić uwagę na odpowiednią technikę wykonania zabiegu, bowiem ciecz musi dotrzeć na najmłodsze liście. Zdrowa sadzonka i krótki okres prowadzenia uprawy – nie ma potrzeby zwalczania roztocza na plantacji produkcyjnej.

Na plantacji produkcyjnej do zwalczania roztocza truskawkowca należy przystąpić po zaobserwowaniu pierwszych objawów (tj. deformacja najmłodszych liści, owoców). - W przypadku silnego uszkodzenia roślin najlepszym rozwiązaniem jest likwidacja plantacji i założenie nowej uprawy, ze zdrowych sadzonek – zalecała prelegentka.

Istotne znaczenie ma zwalczanie roztocza na plantacji produkcyjnej przed kwitnieniem zarejestrowanymi preparatami – Ortus 05 SC/Amarant 05 S., natomiast po zbiorze do dyspozycji jest – Vertigo 018 EC, lub Ortus 05 SC/Amarant 05 SC. Podobnie jak na matecznikach, konieczne jest wykonanie 2 zabiegów (w odstępie około 7 dni), przy zachowaniu odpowiedniej techniki zabiegu. Pozostawienie roztocza na plantacji produkcyjnej po zbiorach będzie w kolejnym roku stwarzało duże zagrożenie od wiosny.

Wraz z materiałem rozmnożeniowym na plantacje truskawki zawleczone mogą być również przędziorki. Żerując na dolnej stronie liści wysysają sok z komórek, co prowadzi do osłabienia roślin. Uszkodzone liście żółkną brązowieją, a następnie zasychają. Na dolnej stronie liści widoczna jest delikatna pajęczynka. Ochronę na zagrożonych plantacjach należy rozpocząć przed kwitnieniem. Zgodnie z obowiązującym programem do ochrony roślin dostępne są preparaty: Envidor 240 SC (spirodiklofen), Nissorun Strong 250 SC (heksytiazoks), Acaramik 018 EC/Safran 018 EC/Grot 18 EC/Forteca-Pro 018 EC (abamektyna), Ortus 05 SC (fenpiroksymat).

Po pełni kwitnienia - Acaramik 018 EC/Safran 018 EC/Grot 18 EC/Forteca-Pro 018 EC (abamektyna), Nissorun Strong 250 S.C., Ortus 05 SC (fenpiroksymat). Do ochrony po zbiorze owoców również od 2017 roku dozwolony jest preparat Floramite 240 SC i Vertigo 018 EC. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się środki wspomagające ochronę – Siltac EC, Emulpar’ 940 EC i Afik.

Prelegentka dodała, że z roztoczem i przędziorkami coraz częściej pojawiają się problemy w krajach Europy Zachodniej, a także coraz częściej w Polsce w uprawach truskawek w warunkach kontrolowanych – pod osłonami. Plantatorzy do ochrony stosują metody biologiczne, m.in. dobroczynka (Phytoseiidae).

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM