Szkodniki grochu – jakimi środkami chronić uprawy?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 12 maja 2016 10:04

Szkodniki grochu – jakimi środkami chronić uprawy? Podstawową kwestią ochrony upraw grochu jest prawidłowa agrotechnika/ fot.shutterstock.com

Spośród szkodników grochu największe zagrożenie dla upraw stanowi pachówka strąkóweczka, oprzędziki, mszyca grochowa, a także strąkowiec grochowy. Przestrzeganie zaleceń agrotechnicznych zwiększa efektywność ochrony chemicznej. W jaki sposób chronić uprawy?

Oprzędziki stanowią największe zagrożenie wiosną w okresie wschodów roślin do fazy 6 liści. W zależności od liczebności pojawu tego szkodnika młode siewki mogą zostać całkowicie uszkodzone. Stadium szkodliwym są zarówno osobniki dorosłe jak i larwy, które żerują na korzeniach. Z kolei chrząszcze wygryzają brzegi blaszki liściowej, a niekiedy nawet cały liść aż do nerwu. Silnie zaatakowane rośliny słabiej rosną i plonują.

W ochronie grochu przeciwko oprzędzikom dostępne są preparaty – Bulldock 025 EC (beta-cyflutryna) i Fastac 100 EC (alfa-cypermetryna). Środki te nie przemieszczają się w roślinie, w związku z tym oddziałują jedynie na chrząszcze - nie docierają do miejsc, w których żerują larwy. Zabieg opryskiwania należy przeprowadzać na wschodzące i młode rośliny. Preparaty te posiadają również rejestracje przeciwko mszycy grochowej.

Mszyca grochowa atakuje rośliny w maju. Zasiedla kwiatostany i rozwijające się strąki, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania wzrostu oraz – przy dużym nasileniu szkodnika – więdnięcia roślin. W celu ochrony upraw grochu przeciwko mszycy zarejestrowane są środki zawierające cypermetrynę (Cyperkill Max 500 EC, Cythrin 500 EC, Super Cyper 500 EC, Supersect 500 EC), a także na bazie deltametryny (Patriot 100 EC). Na rynku dostępne są również preparaty wspomagające ochronę, takie jak Emulpar 940 EC i SilTac EC.

Od połowy maja na plantacjach grochu należy prowadzić monitoring za pomocą pułapki feromonowej przeciwko pachówce strąkóweczce. Dzięki temu można określić dokładny termin rozpoczęcia ochrony. Stadium szkodliwym tego szkodnika są gąsienice, które wgryzają się do strąków i uszkadzają nasiona, co skutkuje stratami w plonie. W ochronie grochu przeciwko pachówce można zastosować pyretroid Bulldock 025 EC (beta-cyflutryna), bądź środek biologiczny Dipel WG.

Wewnątrz nasion grochu żerują larwy strąkowca grochowego. Zasiedlone nasiona posiadają wygryziony przez szkodnika niewielki otwór (około 2 mm). Największą liczebność tego szkodnika odnotowuje się w okresie kwitnienia roślin. Aby ograniczyć straty zaleca się stosowanie preparatu Mospilan 20 SP (acetamipiryd), bądź w początkowym okresie dojrzewania nasion w strąkach – Proteus 110 OD (tiachlopryd+deltammetryna).

W trakcie sezonu wegetacyjnego plantacje grochu są narażone również na ataki innych szkodników, a mianowicie śmietki kiełkówki i glebowej, zmienników, wciornastków, paciornicy grochowianki. Podstawową kwestią ochrony upraw grochu jest prawidłowa agrotechnika. Istotne znaczenie ma również wczesny wysiew zaprawionych nasion dobrej jakości, a także warto unikać zakładania kolejnych upraw po roślinach strączkowych, bądź w ich bezpośrednim sąsiedztwie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM