Szkodniki glebowe – zagrożenie na plantacjach truskawek

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 13 stycznia 2016 10:08

Szkodniki glebowe – zagrożenie na plantacjach truskawek Plantacje truskawek należy zakładać na glebach wolnych od szkodników glebowych/ fot. shutterstock.com

Szkodniki glebowe takie jak drutowce, opuchlaki, czy pędraki żerując na korzeniach roślin przyczyniają się do znacznych strat na plantacjach truskawek. W największym stopniu zagrożone są młode sadzonki, dlatego uprawy należy lokalizować na stanowiskach wolnych od tych szkodników.

Drutowce są to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych (Elateriadae). Posiadają walcowaty kształt ciała, o długości do 25 mm. Osłonięte są usztywnionym żółtawym, bądź lekko brązowym chitynowym oskórkiem. Larwy tego szkodnika wyrządzają przeważnie znaczne szkody w pierwszym roku po założeniu uprawy, przyczyniając się do zamierania młodych roślin.

Podobne straty na plantacjach truskawek wyrządzają larwy chrabąszcza majowego, czyli pędraki. Żerują na korzeniach i szyjce korzeniowej młodych roślin, co doprowadza do ich więdnięcia, a następnie  zamierania. Pędraki dorastają zwykle do wielkości około 50 mm. Posiadają białokremową barwę i trzy pary nóg tułowiowych.

Aby uniknąć strat wskazane jest zakładanie plantacji na stanowiskach wolnych od tych szkodników. Obecnie na rynku brak jest zarejestrowanych środków chemicznych do zwalczania pędraków i drutowców w trakcie prowadzenia uprawy. Dlatego należy kontrolować podłoże na obecność tych szkodników już przed założeniem plantacji.

Liczebność pędraków można ograniczyć za pomocą zabiegów agrotechnicznych, czyli uprawy gleby maszynami np. typu glebogryzarka, a także poprzez wysiew gryki. Larwy zwalcza się również poprzez stosowanie preparatów, m.in. z wykorzystaniem nicieni Heterorhabditis bacteriophora i entomopatogenicznych grzybów (Matarhizium anisopliae, Beauveria bassiana, B. brongniartii).

Opuchlaki stanowią zagrożenie dla starszych plantacji, powodując więdnięcie i zamieranie truskawek. Najczęściej notowany jest opuchlak rudonóg, prócz larw chrząszcze także  uszkadzają rośliny - żerują na liściach pod koniec zbioru owoców. Larwa tego szkodnika jest barwy kremowobiałej, natomiast opuchlaka truskawkowca nieco większa, osiąga około 10 mm długości.

W ochronie chemicznej plantacji truskawek przed chrząszczami i larwami opuchlaków - po zbiorze owoców można zastosować zarejestrowane preparaty - Mospilan 20 SP lub Stonkat 20 SP. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,3 kg/ha. Według zaleceń cieczą użytkową należy pokryć rośliny oraz glebę pod nimi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM