Szkodniki glebowe na plantacjach truskawki – możliwości zwalczania

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 02 listopada 2016 14:30

Szkodniki glebowe na plantacjach truskawki – możliwości zwalczania Larwy chrabąszcza majowego zwane pędrakami, stanowią duże zagrożenie dla młodych roślin/ fot.shutterstock.com

Problem szkodników glebowych dotyczy nie tylko plantacji truskawek, ale również innych uprawianych gatunków sadowniczych, a w szczególności młodych nasadzeń. Największą szkodliwość wykazują larwy tych szkodników, które żerując w glebie – na korzeniach, bądź przy szyjce korzeniowej roślin – mogą doprowadzić do znacznych strat na plantacjach.

Larwy chrabąszcza majowego zwane pędrakami, stanowią duże zagrożenie dla młodych roślin w pierwszym roku prowadzenia uprawy, w przeciwieństwie do opuchlaków (truskawkowiec i rudonóg), które znacznie większe szkody wyrządzają w przypadku starszych roślin. Na skutek ich żerowania uszkodzone rośliny są w słabszej kondycji i w konsekwencji można zaobserwować ich stopniowe obumieranie.

W celu ograniczenia strat – przed założeniem uprawy – wskazane jest sprawdzenie gleby pod kątem obecności szkodników glebowych, co umożliwia odpowiednie przygotowanie stanowiska pod nowe nasadzenia, a tym samym ograniczenie ewentualnych strat w trakcie prowadzenia uprawy.

Na plantacjach truskawek jako próg ekonomicznej szkodliwości przyjęto stwierdzenie jednej larwy chrabąszcza majowego na powierzchni 2 mkw., zaś dla opuchlaków – 10 larw. Do skontrolowania przeznacza się 32 próby gleby pobranej z wgłębień o wymiarach 25 x 25 i 30 cm głębokości.

W Instytucie Ogrodnictwa oceniane są niechemiczne możliwości zwalczania tej grupy szkodników. Powszechnym sposobem ograniczania liczebności populacji larw chrabąszcza majowego i opuchlaków pozostaje agrotechnika, czyli staranna uprawa mechaniczna gleby (np. glebogryzarka, pielniki). Na plantacjach truskawek oceniano również inny sposób za pomocą odkażania gleby parą wodną.

Metoda fitosanitarna polega na zastosowaniu w uprawie przedplonów, np. gryki, która zawiera taniny ograniczające rozwój pędraków. Innym sposobem zwalczania szkodników glebowych jest zastosowanie środków opartych na grzybach owadobójczych i entomopatogenicznych nicieniach. Połączenie tych metod – podczas przygotowywania stanowiska – pozwala na bardziej skutecznie zwalczanie larw żerujących w glebie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM