Szkodniki glebowe mogą zagrażać uprawom już w lutym

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 11 grudnia 2015 11:28

Szkodniki glebowe mogą zagrażać uprawom już w lutym W tym roku w niektórych rejonach licznie pojawiły się szkodniki glebowe/ fot. shutterstock.com

Szkodniki glebowe mogą zagrażać już w lutym. Wszystko zależ od warunków pogodowych w czasie zimy i temperatury gleby – podaje Farmer.pl.

W tym roku w niektórych rejonach licznie pojawiły się szkodniki glebowe. Drutowce i pędraki żerują w glebie i podgryzają rośliny. W uprawach ziemniaka uszkadzają pędy i bulwy roślin, a do zniszczenia plantacji może dochodzić już w okresie wschodów roślin.

- W tej chwili drutowce, pędraki, a także stonka ziemniaczana są w stanie uśpienia i nie powodują szkód. Jednak przy temperaturze gleby 4-5 st. C niektóre szkodniki glebowe, np. drutowce mogą wykazywać aktywność. Będą stanowić zagrożenie dla plantacji ziemniaka, zwłaszcza z bardzo wczesnych terminów sadzenia, np. pod agrowłókniną – powiedział w rozmowie z redakcją dr Tomasz Erlichowski z Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, IHAR Radzików.

Jednym z zabiegów mechanicznych zwalczających szkodniki glebowe jest orka zimowa, która wydobywa na powierzchnię gleby larwy, poczwarki i chrząszcze. Jednak przy jej stosowaniu zachodzi możliwość nadmiernego przesuszenia gleby.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM