Szkodliwość śmietki cebulanki – jak chronić wczesne uprawy?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 maja 2016 09:12

Szkodliwość śmietki cebulanki – jak chronić wczesne uprawy? Śmietka cebulanka stanowi poważne zagrożenie dla warzyw cebulowych/ fot. shutterstock.com

Śmietka cebulanka pojawia się na plantacjach pod koniec kwietnia lub z początkiem maja, w zależności od przebiegu warunków pogodowych. Szkodnik ten stanowi poważne zagrożenie dla warzyw cebulowych. Brak właściwej ochrony wpływa na jakości i wielkość uzyskanych plonów.

Stadium szkodliwe śmietki cebulanki stanowią larwy, które żerują od maja do początku lipca. Największe zagrożenie stanowią dla roślin w fazie 1-3 liści. Uszkadzają korzenie i wgryzają się do wnętrza roślin, co w konsekwencji powoduje ich zamieranie. Drugie pokolenie śmietki zagraża plantacjom od końca lipca aż do zbiorów.

Podstawę skutecznej ochrony stanowi przestrzeganie zasad profilaktyki. Dlatego wskazane jest zachowanie co najmniej 4- letniej przerwy w uprawie warzyw cebulowych na tym samym stanowisku, bądź w ich sąsiedztwie. Stosowanie osłon z agrowółkniny zabezpiecza wschodzące rośliny przed atakiem śmietek. W pobliżu plantacji należy usuwać kwitnące chwasty, które stanowią źródło pokarmu dla tego szkodnika.

Termin zwalczania śmietki cebulanki można określić za pomocą tablic lepowych. W ochronie upraw cebuli przed tym szkodnikiem dostępne są preparaty, takie jak Karate 2,5 WG i Karate Zeon 050 SC (lambda – cyhalotryna), Patriot 100 EC (deltametryna) oraz Mospilan 20 SP (acetamipryd), który niszczy larwy żerujące w cebuli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM