Szczepionka przeciwko wirusowi PepMV dostępna na polskim rynku

Autor: www.sadyogrody.pl 07 lutego 2017 13:59

Szczepionka przeciwko wirusowi PepMV dostępna na polskim rynku fot. shutterstock.com

17 stycznia br. MRiRW zarejestrowało środek ochrony roślin w formie szczepionki - PMV-01, do ochrony pomidorów przed Pepino mosaic virus (PepMV).

PMV-01 zawiera powyżej 5 x 105 kopii genomu Pepino mosaic virus (szczep CH2, izolat 1906) w 1 µL. Środek przeznaczony jest do stosowania nalistnego, w wyłącznie w szklarniach o trwałej konstrukcji, odizolowanej od podłoża. Działanie szczepionki polega na wykorzystaniu zjawiska odporności krzyżowej. Rośliny pomidora zaszczepione łagodnym izolatem wirusa nie ulegają zainfekowaniu przez szczepy patogeniczne wirusa mozaiki pepino (PepMV).

Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 4,0-8,0 l/ha. Według etykiety rejestracyjnej środek należy aplikować na młodych roślinach pomidora, jak najwcześniej po posadzeniu – od fazy 5 liści właściwych pomidora do fazy widocznych kwiatostanów i paków kwiatowych, przed kwitnieniem (BBCH 15-59).

Wyższą z zalecanych dawek należy stosować tylko w warunkach większego zagrożenia porażeniem wirusa. W sezonie wegetacyjnym można wykonać 1 zabieg opryskiwania. Okres karencji: nie dotyczy.

W momencie zastosowania środka rośliny muszą być wolne od wirusa mozaiki pepino (PepMV).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM