Szczepionka mikoryzowa sposobem na ograniczenie choroby replantacyjnej?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 13 października 2016 12:24

Szczepionka mikoryzowa sposobem na ograniczenie choroby replantacyjnej? prof. dr hab. Dariusz Wrona z Samodzielnego Zakładu Sadownictwa SGGW/ fot. sadyogrody.pl

Podczas tegorocznego spotkania w Sadzie Doświadczalnym Samodzielnego Zakładu Sadownictwa SGGW w Wilanowie prof. dr hab. Dariusz Wrona omówił wyniki prowadzonych badań dotyczących wpływu mikoryzacji na wzrost i plonowanie drzew oraz cechy jakościowe owoców w sadzie po replantacji.

W Sadzie Doświadczalnym SGGW od 1994 roku prowadzone są badania nad wpływem nawożenia azotowego na wzrost i plonowanie drzew jabłoni. W 2011 roku bezpośrednio w miejscu wykarczowanej kwatery z odmianą 'Szampion' wykonano nowe nasadzenia drzewek 'Szampion Arno' (podkładka M.9). W celu ograniczenia skutków "zmęczonej gleby" zastosowano szczepionkę bakteryjno-grzybową.

Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia w wilanowskim sadzie nie wykazano, aby zabieg mikoryzacji i zróżnicowane nawożenie azotem (na glebie zasobnej w próchnicę) w istotny sposób wpłynęło na wzrost drzew i liczbę zawiązanych owoców. 

Jak mówił prof. dr hab. Dariusz Wrona z SGGW, zastosowanie szczepionki mikoryzowej poprawiło odżywienie drzew w azot, a także inne składniki - fosfor i potas. Drzewa mikoryzowane ponadto charakteryzowały się wyższą zawartością azotu w liściach oraz większym plonowaniem (w porównaniu do jabłoni niemikoryzowanych). Jak wykazano na podstawie pięcioletnich badań, zabieg mikoryzacji nie wpłynął w istotny sposób na średnią masę jabłek, ani na ich jędrność i zawartość ekstraktu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM