Szara pleśń groźna na plantacjach maliny

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 06 lipca 2017 10:56

Szara pleśń groźna na plantacjach maliny fot. shutterstock.com

Od wiosny, producentom wszystkich upraw sadowniczych doskwiera patogen Botrytis cinerea, sprawca szarej pleśni – groźnej choroby, która rokrocznie stanowi poważny problemem zwłaszcza na plantacjach truskawek i malin.

Ochrona przed szarą pleśnią stanowi bardzo ważny element w agrotechnice wszystkich roślin jagodowych i powinna być najintensywniejsza w fazie na początku kwitnienia (BBCH 60-69), przy rozwiniętych 10 proc. kwiatów i systematycznie kontynuowana (co 5-7 dni) do samych zbiorów (90-91) z zachowaniem karencji fungicydów oraz zasady przemiennego stosowania preparatów z różnych grup chemicznych zgodnie z w aktualnym Programem Ochrony Roślin Sadowniczych.

Szara pleśń bardzo dobrze rozwija się w dużej wilgotności (powyżej 90 proc.) i rosnącej w dzień temperaturze powietrza (optymalna temp. 18-24 st. C). Grzyb poraża głównie kwiaty, zawiązki i owoce oraz pędy maliny. Na plantacjach odmian szczególnie odmian podatnych na szarą pleśń, tj. 'Malling Seedling', 'Malling Promise', w zależności od przebiegu pogody i wieku plantacji, zwykle trzeba wykonać o 2-3 zabiegi więcej.

W trakcie dojrzewania owoców jagodowych i przed ich zbiorem (BBCH 71-89) bardzo dobrze sprawdzają się preparaty o krótkim okresie karencji, czyli czasu jaki musi upłynąć od ostatniej aplikacji do czasu zbioru owoców. Przykładowym fungicydem, który spełnia to kryterium jest Pyrus 400 SC (pirymetanil), środek o działaniu kontaktowym i tanslaminarnym.

W uprawie truskawek karencja preparatu wynosi 3 dni, a w przypadku malin – 7 dni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM