Szansa dla Grupy Azoty: Kijów nie chce nawozów z Rosji

Autor: www.wnp.pl 19 maja 2017 15:18

Szansa dla Grupy Azoty: Kijów nie chce nawozów z Rosji fot. shutterstock.com

Ukraiński Międzyresortowy Komitet Handlu Międzynarodowego postanowił nałożyć cła antydumpingowe na niektóre nawozy z Rosji. Zdaniem ekspertów, Kijów będzie musiał poszukać innych dostawców nawozów - informuje Wnp.pl.

Pierwotnie Ukraina planowała nałożyć cała na mocznik i mieszaninę mocznika i amoniaku 28 lutego. Jednak wówczas zawiesiła tę decyzję. Wnioskowało o to Ministerstwo Polityki Rolnej tłumacząc, że brak przygotowania do nałożenia ceł antydumpingowych, może spowodować niedobór nawozów i w rezultacie problemy rolników.

Teraz decyzja o cłach została wdrożona. W zależności od zawartości mocznika cło wynosi obecnie od 4,19 proc. do 31,83 proc.

Co ciekawe, to nie pierwszy nawóz z Rosji, który zostaje obłożony cłem. W 2014 roku Ukraina nałożyła je na rosyjską saletrę amonową. Wówczas stawka cła została ustalona na poziomie 20,51 - 36,03 proc.

Co prawda Rosja kwestionowała je powołując się na zasady WTO, ale to nie wpłynęło na decyzję Kijowa. Według specjalistów najpewniej również teraz Moskwa oprotestuje nałożenie ceł, ale wydaje się, że szanse na jej sukces są niewielkie.

Sytuacja na ukraińskim rynku może oznaczać szansę dla Grupy Azoty.

Więcej na w serwisie www.wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM