Systemy monitorowania wzrostu roślin w uprawach pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 kwietnia 2015 10:43

Systemy monitorowania wzrostu roślin w uprawach pod osłonami www.shutterstock.com

Jakie czynniki wpływają na wzrost i rozwój roślin? - Przede wszystkim natężenie i barwa światła, zawartość wody w podłożu, odczyn pożywki, stężenie dwutlenku wegla, temperatura powietrza i wilgotność, a także podaż makro- i mikropierwiastków – mówiła dr inż. Gabriela Wyżgolik podczas V Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015.

Komputery klimatyczne zbierające i przechowujące dane z różnorodnych czujników ułatwiają aktualne monitorowanie warunków uprawy, a analizowanie zapisanych danych pozwala na pośrednie zarządzanie produkcją.

Według Gabrieli Wyżgolik, zdecydowanie skuteczniejsze jest bezpośrednie kierowanie uprawą. - Należy monitorować procesy fizjologiczne zachodzące w roślinach. W szklarniach już od dawna standardowo dokonuje się regularnych pomiarów m.in. wydajności fotosyntezy, intensywności transpiracji, przyrostu biomasy oraz zawartości makro- i mikropierwiastków - dodała.

- Termografia jest metodą, w której kamery rejestrują emitowane przez liście promieniowanie podczerwone (cieplne). Wzrost temperatury blaszek liściowych jest wskaźnikiem stresu wodnego jakiego doświadcza roślina. Przy niedoborze odpowiedniej ilości wody w podłożu roślina zamyka aparaty szparkowe, aby zahamować transpirację. Z kolei zamknięcie aparatów szparkowych powoduje zahamowanie pobierania CO2 i ogranicza fotosyntezę, która wpływa na jakość i wielkość plonu - powiedziała G. Wyżgolik.

Drugim sposobem jest nieinwazyjny pomiar świeżej masy roślin. - Za pomocą specjalnych wag badana jest masa nadziemnych części roślin. Wzrost masy ilustruje prawidłowo przebiegające procesy fizjologiczne. Natomiast zaburzenia w przebiegu krzywych świadczą o stratach plonu. Aby określić przyczynę zaburzeń, krzywe wzrostu rozpatruje się na tle czynników uprawy. Wartości te rejestrowane są przez czujniki oraz zapisywane w pamięci komputera klimatycznego - dodała prelegentka.

Jak podała dr inż. Gabriela Wyżgolik w ubiegłym roku obie metody stosowano do monitorowania upraw pomidorów w nowoczesnych obiektach szklarniowych w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM