Syngenta tworzy siedliska dla pszczół

Autor: www.sadyogrody.pl 13 marca 2015 11:02

Syngenta tworzy siedliska dla pszczół Fot. Syngenta

Syngenta zachęca rolników w całej Polsce do wysiewania na nieużytkach rolnych specjalnych mieszanek nasion - atrakcyjnych dla pszczół w ramach międzynarodowej akcji Operation Pollinator.

Mieszanka nasion została dobrana tak, aby dobrze sprawdziła się w warunkach klimatycznych naszego kraju. W skład kompozycji wchodzą m.in. nasiona słonecznika zwyczajnego, facelii błękitnej, gryki zwyczajnej, koniczyny i lnu. Rośliny te długo kwitną, a swoim nektarem służą owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele czy motyle.

- Zapewniając pszczołom przyjazne miejsce, gdzie owady mogą zdobywać pożywienie, nie tylko chronimy środowisko, ale także przyczyniamy się do poprawy wydajności i jakości upraw. Dodatkową zachętą dla rolników do tworzenia siedlisk przyjaznych owadom jest włączenie roślin atrakcyjnych dla pszczół do zazielenienia w ramach dopłat bezpośrednich - mówi Izabela Wawerek, dyrektor ds. korporacyjnych w firmie Syngenta i koordynator akcji Operation Pollinator w Polsce.

W ubiegłym roku Syngenta przekazała rolnikom 6 ton specjalnie przygotowanej mieszanki nasion. Ich wysianie zaowocowało stworzeniem 60 hektarów kwitnących pól, które swoim nektarem służyły owadom zapylającym do późnej jesieni. Dodatkowo obszar obsiany roślinami kwitnącymi zapewnił bezpieczne miejsce dla zwierząt i ptaków żyjących w okolicy.

Akcja jest częścią międzynarodowego programu Operation Pollinator, który zainicjowała Syngenta, by tworzyć na całym świecie siedliska przyjazne dla pszczół. Rozwiązania w ramach Operation Pollinator sprawdziły się już m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i we Francji. Niezależny monitoring, badający rezultaty akcji, wykazał, że w ciągu 3 lat populacja trzmieli wzrosła o 600 proc., liczebność motyli zwiększyła się 12-krotnie, a innych owadów nawet 10-krotnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM