Syngenta ruszyła z kolejną edycja monitoringu omacnicy prosowianki

Autor: www.sadyogrody.pl/pr Syngenta 05 lipca 2016 08:15

Syngenta ruszyła z kolejną edycja monitoringu omacnicy prosowianki Motyl omacnicy prosowianki, fot. P. Bereś za Farmer.pl

Najgroźniejszy szkodnik kukurydzy - Omacnica prosowianka - występuje już niemal w całej Polsce. Syngenta uruchomiła aż 25 lokalizacji z pułapkami świetlnymi (dwa razy więcej niż w poprzednim sezonie) – informuje firma.

Pułapki świetlne wabiące motyle omacnicy prosowianki umieszczone są w 25 lokalizacjach obejmując 11 województw: podkarpackie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, lubuskie, małopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie, lubelskie - podaje firma.

Motyle omacnicy prosowianki wylatują w okresie tuż przed wiechowaniem kukurydzy. Po wylocie i kopulacji składają jaja na liściach kukurydzy. W zależności od przebiegu pogody po ok. 7-10 dniach z jaj wylegają się larwy omacnicy (gąsienice). Początkowo larwy odżywiają się jedynie pyłkiem roślin. Wraz ze wzrostem gąsienice zaczynają wgryzać się w łodygi roślin powodując ogromne straty w uprawie.

Jak informuje firma, zasięg występowania omacnicy w Polsce z roku na rok powiększa się. Na południu Polski uszkadza 50-80 proc. roślin, a lokalnie nawet 100 proc. roślin. W minionym roku w Polsce centralnej owad ten spowodował lokalnie uszkodzenia ponad 40 proc. roślin, a w Polsce północnej 15-20 proc. roślin.

Aby skutecznie ograniczyć żerowanie larw omacnicy należy zwalczyć je zanim wgryzą się w twarde części roślin kukurydzy. Dlatego tak ważne jest śledzenie faz rozwojowych kukurydzy i uchwycenie okresu rozwijania wiech przez roślinę (BBCH 55-59) oraz monitoring masowego wylotu motyli dzięki pułapkom świetlnym. Połączenie tych obserwacji pozwala ustalić najlepszy moment zabiegu oraz najwyższą skuteczność w zwalczaniu głównej fali uderzeniowej larw szkodnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM