Syngenta pomogła stworzyć 230 ha siedlisk dla pszczół

Autor: www.sadyogrody.pl/Syngenta 28 maja 2015 12:21

Firma Syngenta przekazała rolnikom mieszanki nasion roślin miododajnych, które w obecnym sezonie wystarczyły do stworzenia 170 ha przyjaznego i pełnego pożywienia środowiska dla owadów zapylających.

W ubiegłorocznej edycji z przekazanych nasion powstało 60 ha kwitnących pól, które swoim nektarem służyły pszczołom do późnej jesieni. Łącznie Syngenta w naszym kraju pomogła już stworzyć ponad 230 ha siedlisk dla pszczół.

Mieszanki nasion, które udostępnia Syngenta są dobrane tak, aby dobrze sprawdziły się w warunkach klimatycznych Polski. W skład kompozycji wchodzą m.in. nasiona słonecznika zwyczajnego, facelii błękitnej, gryki zwyczajnej, koniczyny i lnu. Rośliny te długo kwitną, a swoim nektarem służą owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele czy motyle.

Takie akcje sprawdziły się już w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i we Francji. Monitoring badający rezultaty wykazał, że w ciągu trzech lat populacja trzmieli wzrosła o 600 proc., liczebność motyli zwiększyła się dwunastokrotnie, a innych owadów nawet dziesięciokrotnie.

Pszczoły, trzmiele, motyle i inne owady zapylające istotnie wspierają proces produkcji żywności i znacząco podnoszą plony wielu upraw. Proces zapylania podnosi wydajność produkcji rolnej, a tym samym sprawia, że żywność staje się tańsza i bardziej dostępna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM