Syngenta chce ułatwić grupom producentów owoców wejście na niemiecki rynek

Autor: sadyogrody.pl 01 grudnia 2014 14:53

Syngenta chce ułatwić grupom producentów owoców wejście na niemiecki rynek fot. shutterstock

Od 2015 roku firma Syngenta, jeden z liderów rynku środków ochrony roślin i nasion, chce uruchomić w Polsce program "Fruit Quality Contract", który ma pomóc eksporterom jabłek w spełnieniu wymogów zagranicznych sieci handlowych pod kątem pozostałości środków ochrony w owocach. W tym chce nawiązać współpracę z kilkunastoma grupami producentów owoców.

Embargo Rosji spowodowało zainteresowanie producentów jabłek i eksporterów nawiązaniem współpracy z odbiorcami z rynków zachodnioeuropejskich, głównie niemieckim. Tam jednak 3/4 owoców sprzedawanych jest za pośrednictwem sieci handlowych, które mają bardzo wyśrubowane wymogi co do jakości. I tak – po naciskach ze strony Greenpeace i innych pro środowiskowych organizacji - sieci handlowe zwracają szczególną uwagę na ilość pozostałości środków ochrony roślin i żądają od dostawców certyfikatów potwierdzających tę jakość. Dokumentacja ta jest tak naprawdę biletem wstępu do Aldi, Rewe czy Lidla.

Z racji tego, że jabłka są jednymi z najbardziej wrażliwymi na różne patogeny owocami, dostarczenie jakościowych i pozbawionych pozostałości partii to właściwie utopia.

I tu naprzeciw wychodzi Syngenta, która już na kilku rynkach przeprowadza program "Fruit Quality Contract". W ubiegłym sezonie testowe działania zostały przeprowadzone na plantacjach grupy producentów owoców Rajpol z okolic Belska Dużego (rejon grójecki).

Obecnie Syngenta chce nawiązać współpracę z maksymalnie 30 grupami producentów z Polsce, którzy zobowiążą się prowadzić pilotażowy program na 25 proc. swoich plantacji. Firma oferuje im kompletny program ochrony roślin, transfer wiedzy oraz wsparcie i porady z zakresu ochrony. Dzięki temu grupy mają ogromną szansę spełnić normy niemieckich sieci handlowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM